Angol nyelvi munkaközösség Beszámoló a 2011/2012-es tanévről

 

Angol nyelvi munkaközösség

Beszámoló a 2011/2012-es tanévről

 

 

 

Ahogy a megelőző tanévekben, idén is szerénytelenség nélkül állíthatom, hogy munkaközösségünk kiemelkedően teljesített.

 

A tehetséggondozás területén folytattuk a TÁMOP 3.4.3. pályázat során a tavalyi tanévben elkezdett munkát. Az idei, követő évben további eredmények születtek. A programban eredetileg részt vevő és a különféle csoportokból becsatlakozó tanulók több különböző célt tűztek ki és értek el. Látványos, és országos szinten is kiemelkedő eredménynek tartjuk a 13.dny osztály eddig megszerzett 20 felsőfokú nyelvvizsgáját (továbbiak még függőben). Az eredmény értékét még növeli, hogy több diák a nemzetközileg legnehezebbnek tartott Cambridge Advanced English felsőfokú nyelvvizsgát szerezte meg, ami páratlan siker a mi iskolánkat, de akármelyik elit gimnáziumot tekintve is. Ezekben az esetekben elmondhatjuk, hogy valódi tehetséggondozás folyik, hiszen a tanulók csupán rendkívüli hozzáadott érték mellett voltak képesek ilyen kimagasló teljesítményt elérni. Ez a kiemelkedő eredmény elsősorban Fábián Harriet munkáját dicséri.

 

Jól teljesítettek a tanulók a nívócsoportos oktatás szerint kialakított első csoportban is a végzős évfolyamon (Taylor Ibolya 13 fős csoportjában 10 fő középfokú nyelvvizsgát tett, 1 fő jelenleg tesz emelt szintű érettségit). A végleges számok a tanév végén alakulnak ki, hiszen éppen az utolsó országos vizsgaidőszak illetve az érettségi vizsgaidőszak közepén tartunk.

 

A kerületi nyelvvizsgaprogram keretében ebben az évben három angolos csoportot működtettünk. A két emelt illetve középszintű érettségire készülő csoport még nem fejezte be a kurzust (Stróber Katalin csoportja a következő tanévben tesz majd érettségi vizsgát). Fábián Harriet csoportja előrehozott érettségi vizsgát tesz idén (a fakultációsokon kívül a teljes 11.-es csoport), egy tanuló már felsőfokú nyelvvizsgát szerzett tavasszal, 8 tanuló pedig a nyári időszakban vizsgázik majd szintén felsőfokon. A harmadik, felsőfokra készülő, 13.dny-es tanulókból álló csoport 50 órát kapott, a program sikerét a sok idén született felsőfokú nyelvvizsga bizonyítja (Diószeginé Németh Dorottya és Fábián Harriet közös csoportja: 12 főből 6 teljes, C típusú felsőfokot, 5 fő A vagy B típusú, „fél” felsőfokot szerzett, ők a mostani vizsgaidőszakban megpróbálták megszerezni a hiányzó „felet”, az eredmények a napokban várhatók csakúgy, mint a betegség miatt halasztó tanulóé is).

Amennyiben a kerület a továbbiakban nem tudja biztosítani a programot, az eredmények tükrében az iskolavezetés minden bizonnyal megfontolja egy fakultáció beindítását angol nyelvből a 11-12.-es tanulók számára.

 

 

A nyelvi előkészítő osztályok a korábbi sikerekhez hasonlóan jól teljesítenek. A 12.d osztály a jól sikerült előrehozott középszintű érettségi után idén az emelt szintű érettségit teszi le, jelenleg a szóbelire készülnek (Stróber Katalin csoportjai). Ebből az osztályból három tanuló szintén felsőfokú nyelvvizsgára készül Fábián Harriet irányításával. A 11.d osztály az előrehozott középszintű érettségi vizsga írásbelijén van túl, a 17 fős csoport írásbeli vizsgájának átlaga 83 %, remélhetőleg a csoport fele 90 % fölötti végeredményt ér majd el a szóbelik után (Diószeginé Németh Dorottya).

 

Továbbra is figyelemmel kísérjük a nyelvvizsgaközpontok különféle vizsgáit. Ennek eredményeképpen sikerül a tanulók egyéniségének, tehetségének leginkább megfelelő nyelvvizsgatípust kiválasztani. Az idén ismét akkreditált City and Guilds nyelvvizsga megismerésében, a vizsgaanyagok elérhetővé tételében Fábián Harriet végzett jelentős munkát.

 

Az idei tanévben több nemzetközi programban vettünk részt. Az AIESEC nemzetközi diákszervezettel történő kerületi együttműködési program részeként két turnust iskolánkban töltött Stacey Wenzel anyanyelvi tanár, aki üde színfolt volt a munkaközösség életében. Őt elsősorban a nyelvi osztályok segítésére kértük fel. A beilleszkedés megkönnyítésében, a program kialakításában dolgozó munkaközösségi tagok Diószeginé Németh Dorottya, Tősér Helga és Taylor Ibolya voltak.

 

Idén is volt holland csereprogram, sajnos a tanulók létszámát nem sikerült emelni. Az anyagi támogatás ellenére egyre nehezebb megszervezni a csoportot. A program sikeresen lezajlott Budapesten és Eindhovenben is.

 

Egy napra iskolánkba látogattak az oxfordi European School tanulói (22 fő). Az ő fogadásukat és az iskolai programot Fábián Harriet és Diószeginé Németh Dorottya szervezte, a tanulók közül összesen körülbelül 100-an találkozhattak és beszélgethettek kiscsoportokban az oxfordi diákokkal. 

 

A tavasz folyamán ismét ellátogatott hozzánk korábbi csereprogramunk egyik résztvevője. A belga diákok iskolai programját Törökné Karakas Mariann és Diószeginé Németh Dorottya szervezte.

 

Második évéhez érkezett a Comenius és a Világ-Suli program (Tősér Helga és Stróber Katalin). Mindkét program sikeres, tanulóink, bár kis létszámban érdekeltek, kitűnően helytállnak ezeken a rendezvényeken. Az egyes eseményekről az év során részletes beszámolót tartottak a kollégák a tantestület számára.

 

Ezenkívül több kisebb nemzetközi projektben vettek részt a  diákjaink, amelyek esetében a munkanyelv mindig angol volt. Nagyon örülünk ezeknek a lehetőségeknek, és ha módunk van rá, szívesen készítjük fel diákjainkat az utazásokra és a projektek elkészítésére. Ebben a témában kiemelendő a10. a osztály strassbourgi látogatása. Fábián Harriet gondos felkészítő munkáját dicséri, hogy Bodó Gergely felnőtteket is ámulatba ejtő színvonalú előadást tartott az Európa Parlamentben.

 

A Diósdi Amerikai Iskolával jól működő partnerség keretében idén is látogatást tehettünk az ottani iskolában (Taylor Ibolya).

 

Ebben a tanévben is sok vendég érkezett egy-egy tanórára, ezeknek a programoknak Taylor Ibolya és Stróber Katalin a szervezője.

 

Az idei tanévben megrendezett novemberi Tehetségnapon a mi munkaközösségünké volt az egyik főszerep. Számos helyszínen kínáltunk programokat az iskola diákjainak, a nap igazán jól sikerült.

 

A korábbi évekhez hasonlóan nagyon sokan tettek kisérettségi vizsgát angolból, a 11. évfolyamból 84 tanuló. A vizsga megszervezése, a javítás és a szóbeli vizsgáztatás során minden munkaközösségi tag munkájára nagy szükség volt. Az eredményeket ismertettük a tantestület előtt. Összességében elmondható, hogy tanulóink produktív kommunikatív kompetenciáit (beszéd és írás) mérő feladatokban jobban teljesítenek (ez évek óta így van). Az országos kompetenciamérések eredményei is mutatják, hogy a korosztály anyanyelvi és ennek megfelelően az idegen nyelvi olvasásértési készségét kell fejleszteni. Úgy véljük, és valljuk, hogy az angolt tanító kollégák ezen a területen élen járnak, és jelentősen hozzájárulhatnak az évfolyamos eredmények további javulásához.

 

Az előrehozott érettségik előfeltételeként osztályozó vizsgákat tartottunk. 47 tanuló 63 vizsgát tett le az áprilisi vizsgaidőszakban (Diószeginé Németh Dorottya és Fábián Harriet). Idén először az iskola történetében a 10. évfolyamos tanulók legjobb csoportja teljes létszámban osztályozóvizsgázott két évfolyam anyagából, hiszen ők szintén teljes létszámban tesznek idén előrehozott középszintű érettségi vizsgát (Fábián Harriet csoportja).

 

Ebben a tanévben a fenntartó felülvizsgálta a nyelvi előkészítő osztályok működését. Ez számunkra is alkalmat adott arra, hogy összegezzük az eddigi 8 év tapasztalatát. A felülvizsgálat utáni visszajelzés angol nyelvterületre vonatkozó része elismerően szól a munkaközösség és az iskolavezetés munkájáról.

 

A kerületi általános iskolásoknak rendezett tehetségkutató verseny döntője a napokban zajlik. Örülünk, hogy az általános iskolásokat bevonhatjuk az itt folyó munkába, és játékos, érdekes tartalmakkal járulhatunk hozzá a kerületben folyó tehetséggondozáshoz. A verseny jutalmait az Oxford University Press kiadó biztosítja. (Diószeginé Németh Dorottya és Fábián Harriet)

 

Nyolcadik osztályos tanulóink jó eredménnyel szerepeltek a kerületi angol nyelvi mérésen, eredményük átlaga 75% (Hári Zoltán csoportja). Az eredmények ismeretében intézkedési terv készül a továbblépés lehetőségeiről. A tizedik évfolyam mérésének eredményei még nem érkeztek meg.

 

A nyolcadikosok angol nyelvi előkészítő tanfolyama 11 fővel működött. A felvételi eljárás során többeket viszontláttunk, így reménykedünk, hogy ezek a tanulók is jó hírünket keltik majd az iskoláikban, és egy jó programmal sikerült kedvet csinálni a nálunk történő továbbtanuláshoz (Taylor Ibolya).

 

A felvételi eljárásban szóbeli vizsgáztatóként vettük ki részünket. Örömünkre szolgált, hogy a következő tanév nyelvi előkészítő osztályába ismét sokszoros volt a túljelentkezés, és magas osztálylétszámmal indulhat ez az osztály is.

 

Munkaközösségünk tagjai szakmai és pedagógiai érdeklődéstől vezérelve számos olyan programon vettek részt a tanév során, amely a tanári tevékenység alappillérének számító értelmiségi létforma szükséges része.  

Taylor Ibolya az ELTE pedagógus szakvizsgát adó szakirányú továbbképzésére jár.

Stróber Katalin részt vett a Mobilitas és a British Council által szervezett továbbképzésen, amely az ifjúsági csereprogramok tervezésével, nemzetközi kapcsolatok szervezésével, nem formális tanulási módszerek elsajátításával és hálózatépítéssel foglalkozott. Szintén ő júniusban Párizsba utazik egyik tanítványával a Világ-Suli program nemzetközi partnertalálkozójára, és részt vett a Nyelviskolák Szakmai Egyesülete (NYESZE) egynapos konferenciáján.

Diószeginé Németh Dorottya és Fábián Harriet részt vett a Magyar Tudományos Akadémia szociológiai témájú felmérésén a Magyarországon tanuló bevándorló családok gyermekeinek mindennapjairól, beilleszkedéséről és tanulási nehézségeiről.

Diószeginé Németh Dorottya mentortanárként részt vett az ELTE PPK illetve az ELTE DELL (Nyelvtudományi Intézet) által szervezett szakmai napokon és minikonferenciákon, az Irodalomtörténeti Társaság kecskeméti Vándorgyűlésén, a Magyar Tudományos Akadémián megrendezett, a Társaság 100. jubileumát köszöntő ünnepi ülésen, az EURO Nyelvvizsgaközpont vizsgáztatójaként a nyelvvizsgáztatók standardizációs eljárásában, az érettségi elnökök felfrissítő kurzusán, és rendszeres látogatója a Mindentudás Középiskolája kerületi rendezvénysorozatnak.

 

Az ELTE és a Károli Gáspár Református Egyetem partnereként ebben a tanévben 1-1 mesterszakos tanárjelölt végezte iskolánkban összefüggő egyéni szakmai gyakorlatát. A tanárjelöltek munkáját

Diószeginé Németh Dorottya irányította.

 

 

Még hátralévő programjaink:

-a bejövő 9.-es tanulók nyelvi mérése (május 23.)

-a kerületi verseny döntője (május 22.)

-a 9. és 10. évfolyam sávos mérése (május 30. és 31.)

-érettségi vizsgák (114 tanuló)

 

 

Úgy gondolom, ezt a tanévet méltán tekinthetjük eredményesnek és sikeresnek.

 

Budapest, 2012. május 18.                                       Diószeginé Németh Dorottya

                                                                                          munkaközösség-vezető

« Vissza