Tehetségnap az Adyban

Tehetségnap az Adyban

 

Nyár óta szerveztük ezt a november végi szerdai napot mi, tanárok a majd 600 tanítványunknak. A munka zöme a humán szakos és az idegen nyelvet tanító kollégákra hárult, de mindenki kivette részét a nap feladataiból.

Célunk az volt, hogy bizonyítsuk leginkább diákjainknak, hogy milyen okosak, ügyesek. Ugyanakkor mi is szembesültünk –ahogy nap mint nap - azzal, hogy a gyerekek valóban tehetségesek, csak nem mindig egy adott tantárgy vagy tanóra keretében mutatkozik ez meg.

A napot időben három „felvonásra” osztottuk. A megnyitó után a kutatók órája (60 perc, és nem 45!) következett. Ebben az időben izzottak a számítógépek, tele lett a könyvtár, és a nyitott ajtókon át összedugott fejeket, izgatott, könyveket lapozgató gyerekeket lehetett látni. A feladatlapok ezúttal nem iskolai tananyagot kértek számon, hanem egy-egy műveltségterületről érdekességeket, amelyek természetesen tudást kívántak; leginkább azt, hogy hol nézzenek utána. Az osztályfőnökök és a diákok koordináló munkájának köszönhetően a megkapott nyolc (!) feladatlapot az osztályok kisebb csoportokban oldották meg.

 A második rész az alkotóműhelyeké volt. Másfél óra alatt huszonkétféle tevékenységet választhattak az érdeklődők. Volt kézügyességet, nyelvtudást, művészi érzékenységet kívánó program egyaránt. Leginkább tanár, de volt, ahol diák, egyetemi hallgató lett a mester. Készültek történelmi tablók, interjúk, irodalmi illusztrációk, szövegértési, fordítási munkák, műfordítások; beszéltek angolul, keresztrejtvényt fejtettek magyarul, franciául, németül, olaszul. Kézügyességről, kreativitásról tanúskodó faragott tökök, papírból készült csodák születtek. Az activity, ország-város, honfoglaló terén is versenghettek. Néhányan a drámajátékban jeleskedtek, és voltak, akik közös zenéléssel, dalolással töltötték ezt az időt. Lehetett teát inni „angolosan”, és voltak, akik „lélekfolyosón” közlekedve jutottak élményekhez.

Bemutatókkal folytattuk a napot. Jelenlegi és volt diákjaink, tanárok és vendég előadók segítségével bizonyíthattuk, hogy a tehetséggel hogyan lehet élni: szórakozni, sikereket elérni, karriert építeni, boldogságot szerezni magunknak, másoknak. A legkülönbözőbb területekről kaptak tanítványaink értékes impulzusokat: utazás, média, film, anime, érzelmi intelligencia. Aki a mozgást kedveli, szintén örülhetett, hisz a fittness, tánc elemei sem hiányoztak. Ha akartad, nézhetted, de meg is tanulhattad, csinálhattad a többiekkel. A labdával való zsonglőrködés és a bűvészet elvarázsolta a nézőket. A sok-sok szavalat angolul, franciául, magyarul, németül, olaszul, oroszul a nyelv zenéjét adta a három teremben zajlott szavalóversenyeken. Természetesen ki-ki az életkorának, tudásszintjének megfelelően teljesített, de már az érdeklődés és felkészülés elismerést érdemel. Bizonyára megszülettek a tanulságok is. A megbecsülés, a tisztelet egymás munkája, teljesítménye iránt, az önbizalom megerősödése, a közös élmények minden életkorban fontosak.

Nem titkoltan a 25 éves Ady Endre Gimnázium korábbi nyelvi karácsonyairól, iskolanapjairól és más régebbi eseményéről elevenítettünk fel néhány tevékenységet, hisz így biztosítjuk a folytonosságot. Jó volt látni, hogy a diákok ma is örültek ezeknek a közös programoknak.

A tehetség írásban, szóban, cselekedetben egyaránt megjelent. Értékes alkotásokkal gazdagodhattunk. Egy részüket megőrizték a fotók, hisz diák fotósaink megörökítették a legjobb pillanatokat. A képeket már aznap láthattuk az aulában a kivetítőn.

Ezen a szerdán élőzenével, diákjaink produkciójával hangolódtunk rá a napra, és csodás énekekkel zártunk. Az eredményhirdetésre, a jutalmazásra még egy hetet kellett várni, hiszen a versenyfeladatokról a zsűriknek dönteni kellett, és a zsűrinek ezúttal is nehéz feladata volt… A záródal egyben a nap  értékelését jelenthette: „Halleluja”!

Jó munkát kívánok a következő tehetségnap szervezőinek!

Lombosné André Adrienne

tanár

Képgaléria

« Vissza