Emlékezés egy ballagásra az Adyban

Általában szívesen emlékezünk vissza a ballagásunkra. A mai világban ballagnak a bölcsisek, az óvodások is. De az igazi ballagás az általános iskola 8 éve, és ha az Adyról van szó, a gimnáziumi 6, 5, 4 év utáni. Egy biztos, ez az utolsó. Erre készül az egész család, ünnep a barátok számára is.

A 25 éves Ady Endre Gimnázium erre a napra valóban zöld lett: az élő virágok színei, illatai várták a bejövőket. A négy ballagó osztály termeiben még ünnepélyesebb volt a környezet: a ballagtatók díszes tarisznyákban jelképes útravalót hagytak a padokon. A táblákon az idézetek bizonyították, hogy elődeink mennyi megfontolandó üzenetet hagytak nekünk.

Amikor felcsendültek az ismerős dalok, az aulában emlékképek jelentek meg a kivetítőn a vidám, élménydús évekből. Ma már a Ballag már a vén diáknak csak rockosított változatát találta meg Lóri, a fáradhatatlan stúdiósok vezetője. Viszont Ákos dalát mindenki fújta: „Ilyenek voltunk, vadak és jók…”.

A műsor leginkább hagyományainkat idézte: a „Tudás lángja”, a kitűnő érettségizők fehér zászlaja, az iskolazászlóra tűzött szalagok az osztályok üzeneteivel, az Ady-díj és persze a végén a virágszórás az emeletről a medencében ülő ballagókra. Ez a hely, mint tudjuk, kitüntetett, nem akárki foglalhat itt helyet. Először a virágkapu alatt átjövő hetedikesek és kilencedikesek az első itteni évnyitójukon ülhetnek ide, majd végigélve a gimnáziumi megpróbáltatásokat, szintén e kiemelt helyre kerülnek. Az idén kicsit változtattunk, és a 9.A-ból Luca énekére kezdtek a szirmok szállani: „Szállj, szállj, sólyom szárnyán / Három hegyen túl…” És ezzel az iskolai hétköznapoknak vége, kedves Ballagók.  A fiókák szárnyra kelnek. Reményeink szerint már valóban tudnak repülni. (Persze lesznek, akik a színpadképben megjelenített léghajót veszik igénybe.J)

Végezetül Fejér Dani, 12.A-s búcsúbeszédében elmondott Nagy László-verset idézem: „Adjon az Isten szerencsét…”. Most az írásbeli érettségik után és a szóbelik előtt is nagy szeretettel ezt kívánom.

Lombosné André Adrienne