Gardénia című előadás az Ady Endre Gimnáziumban

 

Gardénia című előadás az Ady Endre Gimnáziumban

 

 

A 2012. április 25-én iskolánk két osztálya a 11. b és a 11. c részt vehetett a K. V. Társulat Gardénia című előadásán és azt követően feldolgozó beszélgetésen. Elżbieta Chowaniec lengyel szerzőnő darabja, négygenerációnyi lengyel nő drámája, amelyben nagyon izgalmas a generációk közötti különbségek megjelenése.

Az előadás utáni beszélgetést 2 csoportban tartottuk. A beszélgetés során felmerült a megbocsátás, az anya-lánya viszony, a női sors, mint témák. A beszélgetést vezető színészekkel a diákok megosztották négy női karakterről a benyomásaikat. Az adysok értelmezéséből kiderült, hogy nagyon sok részlet számukra értékes üzenetet jelzett. A diákok megfogalmazták a darab legizgalmasabb kérdésfeltevését, hogy a kisiklott életek ismétlődő modellje továbbadódik e, vagy megállítható? Az alkotók beavatták a diákokat az előadás színházi műfajának sajátosságairól, a rendezői elképzelésekről, a színészi gesztusnyelvről és a jelmezekről. A diákok szerint a darab akkor lett a legizgalmasabb, amikor a jelenbe érkeztünk.

A társulat előadása illeszkedtek a középiskolások érdeklődéséhez, és a korosztályt foglalkoztató fontos generációs problémákat feszeget. A hagyományos tantárgyi közegben, iskolai szinten nagyon nehéz megragadni a család, szülőkre vonatkozó problémafelvetéseiket. Az előadás fontos jellemzője, hogy nem didaktikusan tanítani akar, sokkal inkább elgondolkodtatni arról, miként jelennek meg a fiatalok életében a felvetett problémák. A körüljárt kérdéseket a hagyományos pedagógus attitűdtől ellentétesen a beszélgetést vezető színészek nem zárták rövidre a mondanivalót, megengedték a továbbgondolást, a teljes kreatív szabadszellemű együttgondolkodást, ami a diákok számára nagyon inspiratív. Ezzel egy nagyon értékes párbeszédet indítanak el. A megjelenített témakörök arra késztetik a diákokat, hogy továbbgondolkozzanak, hogy párbeszéd alakulhasson ki a továbbiakban a családról, a nőről, a kortárs színházról.

Az osztálytermi színházi program nagyon fontos pedagógia tartalmat adott diákjaink számára, ezért a jövőben szeretnénk hasonló programokon részt venni, amennyiben erre lesz lehetőség.

 

Budapest, 2012. június 11.                                         

Sallai Zoltán szabadidő-szervező 

Képgaléria

« Vissza