Élő könyvtár - 2012. október - 11. a és 11. b

Az Aktív Állampolgár Alapítvány ifjúsági munkásai által 11. a  és 11. b osztálynak 3 alkalommal megtartott foglalkozások célja az esélyegyenlőséggel kapcsolatos alapvető ismeretek oktatása, kisebbségi csoportok problémái iránti érzékenység növelése volt.

A középiskolai korosztály szociális érzékenységének fejlesztésére a tantárgyi keretek között nagyon kevés lehetőség van, ezért az iskola egyik felelőssége, hogy azokra a nehézségekre, az aktuális társadalmi közeg szülte jelenségekre, amelyek kihívásokat jelentenek a pedagógusoknak, megfelelő módszereket találjunk. Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a civil szervezetek szakmai tapasztalatát, sokszínű tevékenységét be tudjuk engedni az iskolai életbe.

Az Aktív Állampolgárság Alapítvány az „élő könyvtár” módszert feldolgozva rendkívül jól előkészítve, teljes komplexitással, a korosztálynak megfelelően állította össze műhelysorozatát minden fontos elemet végiggondolva a tanári módszertani előkészítés, diákok felkészítése, megvalósítás, feldolgozás tartalmi elemeit is beépítve.

A diákok számára az emberi sorsokkal való találkozás az „élő könyvek”-en keresztül hihetetlen erős érzelmi kontextust teremtett, ami hagyományos iskolai keretek között nagyon nehéz lett volna. Ezzel a foglalkozással 2 osztályunk diákjai érzelmileg nagyon megérintődtek, és remélhetőleg a saját életükhöz kötődő problémát is fel tudtak dolgozni.

Mindenképpen azokban a témakörökben segítenek az ehhez hasonló módszerek, amelyeket tantárgyi kereteken belül nehezebb feldolgozni, viszont a korosztály, a változó világ megköveteli, hogy ezekkel is foglalkozzunk. Tanárként mindenképpen támogatjuk és javasoljuk további hasonló érzékenyítő programok megvalósítását.

Köszönjük a programban való részvétel lehetőségét!

Budapest, 2012. október 15.

Proksza Ágnes és Sallai Zoltán

az Ady Endre Gimnázium tanárai