Görögországi Comenius találkozó – Ormylia, 2015. május 11-16.

Elérkezett a két éven átívelő „Biodiversity conservation the only path to our survival” (A biológiai sokféleség megőrzése az egyetlen út a túléléshez) című, angol nyelvű Comenius projektünk utolsó partnertalálkozója is.

Vendéglátóink a Görögország Halkidiki-félszigetén elterülő Ormylia nevű városka iskolájának tanárai, szülői közössége és diákjai voltak.

A hét résztvevő ország (Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Románia, Bulgária, Görögország és Törökország) delegációi ezúttal már jó ismerősökként, barátokként köszöntötték egymást a találkozáskor, s ebben a szellemben élték végig a házigazdák által összeállított gazdag programot.

A tanárok módszertani tapasztalatszerzése állt a fókuszban most is. Ehhez kapcsolódva megismerhettük a görög oktatási rendszert, meglátogattunk több iskolatípust. Láttunk fantasztikusan gazdag iskolai biológiai gyűjteményt, viszontláthattuk a résztvevő országok által préselt és kicserélt növénygyűjteményt. Jártunk ökogazdaságban, megismertük az olajfa ültetvényeken zajló munkát.

Kirándultunk a Natura 2000 (az Európai Unió ökológiai hálózata) védett területei közé tartozó Cholomontas-hegyen, ismerkedve az ottani társulásokkal. Legnagyobb örömünkre több gyönyörű görög teknőst is láttunk utunk során. Hallgattunk előadást a görögországi természetvédelemről, több múzeumot megtekintettünk, köztük az igen érdekes szabadtéri Arisztotelész Tudományos Parkot is. Jártunk cseppkőbarlangban és az Égei-tengeren is.

Vendéglátóink gondoskodtak róla, hogy a szakmai programok mellett betekintést kapjunk a kultúrájukba, népzenéjükbe, táncaikba, építészetükbe, templomaikba is.

Sok ismerettel, élménnyel, tapasztalattal, kapcsolati rendszerrel gazdagodtunk ez alatt a néhány nap alatt is, hát még a két év alatt!

Nem csoda, hogy fájó szívvel és azzal az ígérettel váltunk el egymástól a találkozó végén, hogy mindannyian elvisszük a projekt szellemiségét saját iskolánkba, s ha módunk nyílik rá, valamikor még folytatjuk…

Kunné Szilágyi Andrea