Beszámoló a Természettudományi Munkaközösség 2011-2012-es tanévi munkájáról

Beszámoló a Természettudományi Munkaközösség

2011-2012-es tanévi munkájáról

 

 

 

 

 

  1. Beiskolázással kapcsolatban:

 

Frekot Erika tartotta a biológia előkészítőt a 8. osztályosok számára.

Ennek tapasztalatai:

Kevés volt a jelentkező, összesen 6 fő. Közülük is ketten lemorzsolódtak.

Kérdéses, hogy érdemes-e jövőre indítani.

A felvételin sok olyan okos gyereket láttunk, aki nem járt előkészítőre, mégis szívesen felvennénk.

 

Kerületi biológia versenyt szerveztünk hagyományainknak megfelelően, melynek szervezésében és lebonyolításában a munkaközösség tagjain kívül a 9. osztályos biológia tagozatos diákok is részt vettek.

A döntő témája a hazai lepkék voltak, amely a korosztály számára jó választásnak bizonyult, a hozzá kapcsolódó feladatok is sokszínűek, érdekesek és a korosztály érdeklődését igazán felkeltőek voltak.

Felmerült, hogy visszatérjünk-e egy feladatlapos változathoz. Esetleg a kettő ötvözéséhez (pl. egy feladatlapos és egy kidolgozós forduló).

Csak a jó iskolák kiemelkedő tanulói veszik a fáradtságot, hogy felkészülten jöjjenek a döntőre, vannak, akik készületlenül jöttek.

 

 

 

 

 

 

  1. A minőség javítása érdekében végzett munka

 

Kompetenciák fejlesztése:

  • Szövegértési feladatok főleg biológiából és földrajzból
  • Ábraelemzések, ábraértelmezések gyakoroltatása , összefüggések felismertetése
  • Érettségi feladatok értelmezése, gyakoroltatása fakultáción és tagozaton,
  • Sok-sok képi megjelenítés, animációk vetítése, értelmezése, magyarázatok
  • Filmek vetítése különböző megfigyelési szempontok szerint, majd megbeszélése
  • Kísérletek és azok értelmezése biológia fakultáción
  • Mikroszkópizálás, gyakorlati feladatok (növény és állatismereti feladatok) fakultáción és tagozaton

 

 

Igyekszünk szélesíteni saját látókörünket  biológiai műhelyfoglalkozásokon való részvétellel   (pl. állatkerti bemutató) illetve az emelt szintű érettségi dolgozatok javításába és a szóbeli vizsgáztatásba való bekapcsolódásunkkal (biológia és kémia tantárgyból).

 

A témazárók megíratásával kapcsolatban: mindenki megírja ezeket a dolgozatokat, (bár egyre gyakrabban tapasztalható, hogy az előre bejelentett alkalmakkor sok a hiányzó), általában a hiányzókkal saját óráinkon pótoltatjuk, nem a nagy közös póttémazáró idején. Gondot okoz a felkészülés, mert a gyerekek csak egy témazáróra tanulnak, ha több van, szelektálnak és többnyire az érettségi tárgyak nyernek… Szinte lehetetlen elkerülni a magasabb évfolyamokon a témazárók halmozódását egy-egy osztályban, hiszen a kisérettségik, osztályozó vizsgák, stb. idején a „többi” tantárgyat tanító tanár „várakozik”, utána viszont kénytelen számonkérni.

Sok-sok gyakoroltatással is gyengülnek az eredmények, mert nem folyamatos a felkészülésük a gyerekeknek.

Ide kapcsolódik a munkafegyelem kérdése is: Többen tapasztaljuk, hogy kevés időt akarnak/tudnak még mindig pl. a kémiára fordítani, az órán gyakran elkalandozó figyelem, vagy a figyelem hiánya jellemző sokaknál, így nehéz építeni a korábban már "megtanult" ismeretekre. Ehhez kapcsolódik számos esetben az "elég az átmenő jegy" hozzáállás.

Ezzel összecseng a korrepetáláson való résztvevők igen kis száma és a jegyek ellenőrzőbe kerülésének hiánya.

 

Kerületi bemutató órák: jól sikerültek, sokan érdeklődtek, de valószínűleg nem ez az iskola fő vonzereje, sokkal inkább barát, testvér, ismerős és annak pozitív tapasztalatai, élményei vonzzák a tanulókat, ez a felvételi elbeszélgetéseken is kiderült:

Értékelési rendszerünk elég egységes, következetes. Motivációs problémákkal találkozunk leggyakrabban. Ez rányomja bélyegét a munkafegyelemre is, gyakori a felszerelés és a házi feladat hiánya, illetve egyre általánosabb jelenség az egész iskolában az alkalomszerű, csak dolgozatra való felkészülés. Fontosnak tartjuk, hogy  ne vigyük lejjebb a szintet, inkább maradjunk következetesek abban, hogy ez tartható legyen és hogy ez szükséges.

 Ebben a kérdésben óriási szakadékok és nézetbeli különbségek vannak a tantestületen belül. Sokszor érezzük, hogy nehéz úgy dolgozni, hogy csak az érettségi tárgyakra tanulnak és ezt még néhány kolléga erősíti is a gyerekekben

Muszáj ide kapcsolni, hogy a  neveltségi szint egyre rosszabb, így egyre nehezebb a gyerekek érdeklődését felkelteni.

Nagyon fontosnak tartjuk a nevelőmunkát és azt, hogy valahogy javítani kellene a gyerekek tanuláshoz való viszonyát. Az egységes, jól körülhatárolt, egyértelmű, de szerető szigorban hiszünk, kellenek a korlátok a gyerekeknek, mert a mi iskolánk nem zseniképző, ahol mindenkinek határozott elképzelése lenne, és ennek érdekében tudatosan tesz is.

 

 

Munkaközösségi megbeszélések szükség szerint számos alkalommal voltak a tanév során egy-egy adott feladathoz kapcsolódóan. (biológia verseny, külsős programok, tehetségnap, fotópályázat, stb.), hatékonyan tudunk együtt dolgozni, sőt a reál munkaközösséggel is szoros a kapcsolatunk.

 

 

A fakultációk és előkészítők helyzete:

 

A biológia fakultáció 11. és 12. évfolyamon is külön működött a tagozatosok és a nem tagozatosok számára. Az induló létszámhoz képest volt csökkenés és növekedés is, amelyeknek okai: idő közben változott a diák továbbtanulási terve vagy a 2. féléves órarend-váltás következtében ütközések alakultak ki a fakultációk között, de az is előfordult, hogy 10-es diák is „bekérezkedett” ezekre a foglalkozásokra.

A tagozat és nem tagozat szétbontása jó megoldásnak tűnt tavaly, de úgy tűnik, évente, az adott szituációhoz kell alkalmazkodni. A kéthetente történő találkozás az év közbeni egyéb programok miatt ugyanis többször elmaradt, így viszont sokat veszít hatékonyságából a foglalkozás. Igyekeztünk ezt egyéb, külsős programokkal pótolni.

 

 A 11-12-es kémia fakultáció  kis létszámmal működött. Ezen a feladatmegoldásra és a szervetlen kémiai ismeretekre kell a hangsúlyt helyezni a sikeres érettségi érdekében.

 

Földrajz előkészítő is nagyban segítette az érettségire készülőket. Eleinte sokan jártak, de ez aztán rendszertelenné vált. Jellemző a kitartás és rendszeresség hiánya.

 

 A 11-es órarend összeállításánál lehetőség szerint figyelembe kell venni, hogy adott osztályból előre láthatóan milyen arányban kívánnak előrehozott érettségi vizsgát tenni földrajz vagy kémia tantárgyból.(amíg ez lehetséges)

 

 

Az interaktív táblát mindannyian többé-kevésbé rendszeresen használjuk, azonban a kínálkozó lehetőségeknek csak egy szűkebb körét érintve a nagyon sok időt, energiát kívánó előkészítő munka és az egyéb leterheltségeink ütközése miatt.

Ami nagy gondot okoz, hogy  borzasztó lassúak a gépek, és ha valamelyik elromlik, nagyon lassú a javítás (lsd.132-es terem).

Jó lenne, ha a kémia terembe végre egy jól működő gépet tennének be, amit lehetne használni. Nagyon sajnálatos, hogy egész évben nem történt meg ennek a javítása vagy cseréje. Nem csak a bemutató órákon fontos ez, hanem a mindennapokban is. Nagyon sokan használjuk diákok kiselőadásainak elősegítésére is, s mivel egy időpontban sokan tartunk egyszerre pl. biológia órát, ezért sokszor nem tudjuk megoldani az emiatti teremcserét.

 

 

 

Külföldi cserekapcsolatok:

Comenius Projektben, több osztályból több korosztályból vettek részt tanulók-környezetvédelem, energiatakarékosság, természeti környezet megismerése az országokban és az országok, kultúrák megismerése volt a fő cél a nyelvgyakorlás, használat mellett. Címe: Barátságos emberek a barátságos energiáért. Ki hogyan, milyen módszerekkel és mennyire hatékonyan spórol az energiával, mennyire tudatosan „zöld”, mit tesz ezért szűkebb és tágabb környezetében és tudatformálásban a hét résztvevő ország.

Résztvevők tanulók: 9.a, 12.c, 11.dny osztályból kerültek ki, akik aktív résztvevők voltak. A budapesti Comeniuson többen vettek részt, akik fogadtak tanulókat. A munkaközösségből Kiss Katalin és Digner Borbála volt részese a programnak.

 

 

 

    3. Nevelőmunka

 

Munkafegyelem: igyekszünk pontosan menni órára, ez osztályfőnököknek és sok órát tartóknak nem mindig sikerül maradéktalanul, pedig a szüneteket is rendszeresen munkával töltjük, sajnos sokszor érezzük a hajszoltságot a mindennapokban.

Az adminisztráció zömmel pontosan és időben történik, bár van kolléga, akinél a jegyek időben történő beírása többször akadályba ütközik.

Az e-naplóval sok volt a gond, így nehezítette munkánkat.

A hiányzások vezetése különösen bonyolult technikailag, még akkor is, amikor működik a rendszer. (beírni a naplóba, a kis füzetbe, majd átvezetni az e-naplóba, naponta több osztály esetén….)

 

Szülőkkel való együttműködés: szaktanárként azt látjuk, hogy inkább az alsóbb évesek szülei érdeklődnek (fogadó órán),  10-11-12 -sek nem annyira, csak ha gy betűt kapnak.

 

 

4. Iskolai versenyek, rendezvények

 

2012. áprilisában került sor az idei tanév Természetfotó Pályázatának eredményhirdetésére, az oklevelek és díjak átadására.

Három kategóriában ( „Itt van az ősz…”, Szerelem , Formák a természetben ) hirdettük meg.

Úgy látszik, érdemes visszatérni a pályázat kétévenkénti meghirdetéséhez, mert idén nagyon kevés pályamunka érkezett az eddigiekhez képest.

 

 

7-8. osztályból egy kerületi levelezős biológia-földrajz versenyen 3 csapatunk vesz részt, ez még folyamatban van, bár a feladatküldés akadályba ütközött többször is.

 

Két 11-es csapatunk indult egy országos Komplex természettudományos versenyen, bár a második fordulóba nem jutottak be.

 

A tavaszi természettudományos és sport tehetségnapot nagyon sikeresnek könyveltük el. Sok diák és tanár megmutatta érdeklődési körét, felkeltette mások érdeklődését, vonzóvá téve ezzel a szabadidő hasznos eltöltését és a mélyebb ismeretek megszerzését.

A rendőrségi bemutató pedig újszerűségével, látványosságával és diákjaink bevonásával vált népszerűvé.

 

 

 

 

 

 

Egyéb programok:

 

 

 

Külső helyszíneken zajló illetve előre nem tervezett programjaink szép számmal akadtak ebben a tanévben is.

 

 

 

 

 

 

     Ezek egy része a biológia tagozatos és a fakultációs csoportok, illetve egyéb diákcsoportok programját képezte iskolán belül vagy külső helyszínen:

 

- Semmelweis Orvostörténeti Múzeum mentori programja 4 orvos 4 előadása (szülész-nőgyógyász, gyermektraumatológus, toxikológus, igazságügyi orvosszakértő ) + múzeumlátogatás

- Országos Kardiológia Intézet ( EKG, szív ultrahang, műszerekkel, eljárásokkal ismerkedés)

- Erdei tábor Kétbodony 9.a Cserhát Erdei Iskola a biodiverzitás tükrében…akadályverseny, biológiai és földrajzi külön programok, élőhelyek és élőlények pl. gyurgyalag és vöröshasú unka megismerése. Egy külföldi projekt előzményeként… E-twining biodiverzitás partnerkereső projekt.(görög-lengyel-magyar kapcsolat)

-Volt diák tapasztalatai…Madaczki Dóra: Mi szükséges a sikeres érettségihez, a felkészüléshez?

- ELTE Paleontológiai Múzeum

 

- Anatómiai Múzeum

 

- Állatkert

 

-"Human Body" kiállítás megtekintése

 

- Paksi kamion megtekintése

 

- ELTE Növénytani Kutató Intézetének meglátogatása Martonvásáron

 

- Kiskunsági Nemzeti Park: homokbuckák élővilága és a viperavédelmi központ megismerése

 

- Velencei-tavi kenutúra a tó élővilágának megismerésére

 

   

 

A diákok tudása ezek során széles körben bővült gyakorlati és elméleti téren is.

A terepgyakorlatokról jegyzőkönyv készítésével adtak számot a tagozatosok.

 

 

 

 

 

 

 

 

Másik részük a Természetismereti és környezetvédelmi szakkör keretén belül zajlott:

 

Természetismereti és környezetvédelmi szakkör

megvalósult programok

2011-2012 első félév

 

HÓNAP

PROGRAM

szakmai anyag

szeptember

 

Martonvásár: MTA Mezőgazdasági Kutatóintézete

„Kutatók éjszakája” program

 

 

  • a kukoricatermesztés története
  • a szárazságtűrő termények kialakítása
  • a búzaliszt és a belőle készült tészta vizsgálati módszerei
  • talaj nedvességmérés a gyakorlatban
  • fajok: Ginkgo biloba, mocsárciprus

október

Mezőgazdasági Múzeum: A fagy világa c. kiállítás megtekintése

 

 

„Állatijó bemutató” az iskolában

 

 

Önkéntes munka a Homoktövis védett területen Újpesten

Ismerkedés a Vajdahunyad vár épületcsoporttal

Feladatlapos ismeretszerzés a kiállításon: pingvinek, narvál, jegesmedve, alka

 

A nagyvárosokban és környékén előforduló fajok élőben: egér, patkány, nyest, görény és borz

 

 

A homoki gyep jellemzői és fajai a tanösvény táblái alapján. Bozótirtás.

Madárgyűrűzésen való részvétel.

november

 

Fővárosi Állat- és Növénykert:

A főemlősök

Csoportmunka: a makifajok és jellemzőik, valamint az emberszabású majmok

Vetélkedő díjakkal

december

A „Budapesti vadon” c. film megtekintése

A városunkban élő állatok: galambok, vörös vércse, baglyok, egér, patkány, stb.

Adventi feladatlap.

 

 

Természetismereti és környezetvédelmi szakkör

megvalósult programok

2011-2012 második félév

 

HÓNAP

PROGRAM

szakmai anyag

január

 

 

Pál-völgyi- és Szemlő-hegyi-barlang túra

- A cseppkőbarlangok és a hévizes barlangok kialakulási módjai, formái

- A hazai denevérek életmódja, fontosabb fajai

- Barlanglakó, barlangkedvelő és barlangidegen állatfajok

- Növények: bejárati flóra, sötétflóra és lámpaflóra

február

 

Téli túra a Jági-tanösvényen

- Pilisszentiván természeti és néprajzi jellegzetességei

- Az akácosok fajszegénysége

- Madáretető megfigyelése

- Állatnyomok a hóban

március

 

 

Tavaszi madárvonulás megfigyelése a Dinnyési-fertőn

- Madárgyűrűzési bemutató

- Őshonos háziállatok fajtái

- A nádas madárvilága

- Vörös vércsék és vándorsólyom megfigyelése

- Vadlúdvonulás megfigyelése

 

 

A látás evolúciója (előadás)

- a látószervek típusai

- a látószervek felépítése

április

 

Egész napos kirándulás a Kiskunsági Nemzeti Parkba

- A Rákosi Vipera Védelmi Központ meglátogatása: aktív környezetvédelmi munka megismerése

- Kirándulás a Fülöpházi homokbuckákon: a homok növény- és állatvilága

május

 

Az úszólápok nyomában a Velencei-tavon

- A Velencei-tó növényvilága

-A Velencei-tó állatvilága

- Tavi szukcesszió

június

 

 

 

 

(Természetesen vannak átfedések a programok között, mint látszik.)

 

 

Egyebek, amik az egyéni fejlesztést célozzák:

 

- TÁMOP-ban megkezdett mentorálás folytatása biológiából (Sárkány Orsolya és Pavela Olivér)

 

- nehezebb feladatok megoldatása kémiából külön foglalkozás keretén belül

 

- esszék íratása több osztályban a kémia és a hétköznapok kapcsolatáról  

Fontosnak tartanánk új mikroszkópok beszerzését a színvonalas szakmai munka miatt (erre most pályázattal próbálunk pénzt szerezni ) valamint a megjelenő új tankönyvekből, atlaszokból tanári példányok beszerzését is, mert nagyon akadályozza a munkát, ha a tanár példánya más, mint a tanulóké.

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budapest, 2012. május 19.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                              Kunné Szilágyi Andrea

                                                                               munkaközösség-vezető

 

 

« Vissza