Öt ország diákjai és tanárai a Comenius program keretében, Stuttgartban

Az Ady Endre Gimnázium tanulói egy új lehetőségnek köszönhetően idén részt vehettek a nemzetközi Comenius programon, ahol a téma a víz volt. A programon öt ország képviseltette magát: Németország, Ausztria, Csehország, Svájc és Magyarország. Az elsők, akik vendégül látták a többieket, a németek voltak, azon belül a stuttgarti Solitude Gymnasium.

Az első nap leginkább az ismerkedéssel telt. A helyi diákok bemutatták az iskolát, majd ezt óralátogatás követte. Ebédre egy helyi specialitást, az ún. käsespätzle-t kóstolhattuk meg. Délután egy rövid sétára indultunk Stuttgart belvárosába és megnéztük a helyi nevezetességeket. Este egy közös vacsorán vettünk részt.

A program második napján közösen kellett megoldanunk különböző feladatokat, amelyeknek központi témája a víz volt. Munkánk során a vízhasználat és –fogyasztás kérdéseivel foglalkoztunk. Ezt a délutánt alkalmasnak láttuk, hogy meglátogassunk egy helyi kisvárost, Esslingent, mely gyönyörű favázas házairól híres. Ebben a rendkívül kellemes kisvárosban, egy tál sütemény mellett, mindez még csodálatosabbnak tűnt.

Az utolsó közösen eltöltött napon ellátogattunk a Bodeni - tónál lévő víztisztító üzemhez, ahol mélyebb betekintést nyerhettünk ennek a bonyolult rendszernek a működésébe. Az időjárás sajnálatos módon nem szolgált kedvünkre, egész nap esett az eső, így nem volt lehetőségünk gyönyörködni a tó egyedülálló látképében.

Végezetül szeretnénk megköszönni a Comenius program szervezőinek, hogy lehetőségünk nyílt részt venni a programban, és a stuttgarti Solitude Gymnasium tanárainak és diákjainak, hogy otthont adtak ennek a kivételes eseménynek.

Találkozunk Prágában!

Comenius program, Stuttgart

A Comenius program első találkozója októberben, Stuttgartban volt. Itt találkoztunk partnereinkkel: a svájci, osztrák, cseh és persze német diákokkal és tanáraikkal.

Az első napunk utazással telt. Budapestről, a Keleti-pályaudvarról indult a vonatunk 6 óra 45 perckor, majd Münchenben átszálltunk 3 óra körül egy másik vonatra, ami egyenesen a stuttgarti főpályaudvarra vitt minket. Innen metróval mentünk a szállásig, így kb. 7 órára értünk oda.

A második nap reggel fél 9-re mentünk a közeli iskolába, ami 2 metró állomásra volt a szállásunktól. Ez a nap az ismerkedésről szólt. Kedvesen fogadtak minket a stuttgarti vendéglátók, süteménnyel és üdítővel is kínáltak. Nekünk az elején kicsit nehéz volt őket megérteni, mert a legtöbbjüknek anyanyelvük a német. De ők nagyon nyitottak voltak és mindenben segítettek. Először körbevezettek minket az iskolában, majd bemutatkoztunk egymásnak. Kisebb csoportokra osztottak minket és bemehettünk 1-1 órára. Latin, angol, német vagy irodalom órán vehettünk részt. Ezután az iskolában ebédeltünk. Délután osztályfőnökeinkkel elmentünk a belvárosba, ahol egy kis idegenvezetést is tartottak nekünk. Majd volt egy kis szabadidőnk a sétálóutcákban nézelődni. Az estét a „Comenius-csapat” közös vacsorával zárta egy sörözőben. Megkóstolhattuk a helyi specialitásokat, és még többet beszélgethettünk egymással.

Szerdán reggel ismét iskolába mentünk. Megint csapatokba osztottak minket. Együtt dolgoztunk a svájci és a cseh diákokkal. Mindenkinek különböző feladata volt a vízszennyezéssel, vízspórolással kapcsolatban. Kérdőívet készítettünk, az interneten gyűjtöttünk anyagot a témával kapcsolatban. Délután ellátogattunk Esslingenbe, ami egy nagyon szép kisváros Stuttgart mellett. Itt is várost néztünk és sétálgattunk.

Csütörtökön a Bodeni-tóhoz utaztunk busszal, ami az iskola előtt várt bennünket. Három órás út után megérkeztünk a Bodeni-tó víztisztítójához, ahol egy idegenvezető várt minket. Először egy kisfilmet láttunk a tóról, majd körbevezettek és bemutatták a víztisztítás folyamatát. Ajándékba még egy poharat is kaptunk, és megkóstolhattuk a finom, tisztított vizet. Ezután elmentünk Meersburgba, itt saját szemünkkel is láthattuk a tavat és ezt a szép kisvárost is megnézhettük. Mikor visszaértünk az iskola elé, elbúcsúztunk a többiektől, majd elmentünk bevásárolni magunknak a hosszú útra.                                                  Az utolsó napunk szintén végig utazással telt el.

Oláh Krisztina 10.a