Szlovák-magyar csereprogram a biológiai sokféleségről

 
Szlovák-magyar csereprogram a biológiai sokféleségről
 
2012. április 13-17-én szerveztük a szlovák Andrej Sladkovic és az Ady Endre Gimnázium 2. találkozóját, ezúttal Magyarországon, a Normafán.
A találkozóval fontos célunk, hogy a fiatalok elmélyedjenek a szakmai programokon a keresztül a biodiverzitás fogalmán és tudatosítsák a környezet iránti felelősségvállalást és annak megóvását.
Az első műhelyt Türei Dénes ökológus, az ELTE kutatója tartotta. A fiatal, elhivatott, rendkívül hiteles előadó látványos bevezetőjét a víz- és talajvizsgálat követte, amit két önkéntes biológia szakos egyetemista segített. A gyakorlati munkába az összes résztvevő meglepő lelkesedéssel vett részt, és ezt igazolta csoportok vizsgálati beszámolója is.
Délután talán az összes résztvevőnk számára legizgalmasabb kalandot nyújtó program következett, a három órás Mátyáshegyi barlang túra nagyon izgalmas természeti környezetben, professzionális túravezetőkkel. A földalatti kaland alaposan próbára tette fizikai és lelki határainkat, de mindenki ezzel a teljesítményével büszkén vallotta, hogy élete talán egyik legnagyobb élménye, és mindez nagyon megérte.  A túra igazolja, hogy a kamaszokat érdemes kihívások elé állítani, ahol szembesülhet a nehézségekkel és önmagának bebizonyítja, hogy képes ezeket leküzdeni. Ennek rendkívül mély személyiségformáló ereje van.
A napot az interkulturális est zárta, amelyen a résztvevők különböző bemutatókkal készültek: videó film és kvíz a környezetünk vizeiről, ételkóstoló, dalbemutató.
A második napon, a Normafán egy 2 órás akadályverseny hét állomásán különböző, a biológia sokszínűség témájával kapcsolatos feladatokon dolgozhattak a diákok csoportokban. Ennél a feladatnál teljes komolysággal, aktivitással teljesített mindenki, és igencsak jól működött a vegyes szlovák-magyar csoportbeosztás. A versenyt értékeléssel zártuk, ahol kiderült, hogy résztvevőknek nagyon tetszett a csoportmunka és a biodiverztitásról szóló ismeretre is maximálisan nyitottak voltak a diákjaink.
Délután a libegővel lementünk a BKV buszig, és onnan a Buday vár - Lánchíd - Vigadó tér útvonalon az adys diákok tartottak városnézést a vendégeknek. Az esténk vacsorával végződött egy dunai hajón gyönyörű kilátássál kivilágított Budai várra.
Másnap a Fővárosi Csatornázási Művek Észak-pesti Szennyvíztisztító Telepével ismerkedhettünk meg. A látogatás elején egy részletes, de a fiatalok számára is érthető bemutató során összefoglalták a víztisztítás technológiáját. Majd telepen járhattunk körbe és víztisztítás különböző fázisait láthattuk a lakosságtól begyűjtött állapotától egészen a kellően tiszta Dunába már beengedhető áttetsző változatig. Megdöbbentő élmény volt, hogy a szennyvízzel mennyi munka van, és micsoda komplex technológiai tisztítási folyamat. Közben pedig nagyon egyszerűnek tűnik lehúznunk a WC-t, leengednünk a csatornába a kád vizet. Azt gondolom a diákjainkra hatott a látogatás és remélhetőleg lesz olyan közöttük, aki ezután felelősebb vízfogyasztó lesz. A legvégén egy nagyon érdekfeszítő előadást hallhattunk az organikus szennyvíztisztításról.
Ezt követően az Ady Endre Gimnáziumba látogattunk. Itt az ebéd, és a szlovákok nagy aulás kví-znyereményjátéka után nekiindult a 34 fő biciklisünk a Budapest belvárosát bejáró útvonalra: Ady E. Gimnázium - Béke tér - Városliget -Vajdahunyad vára -Hősök tere- Andrássy út - Bazilika - Parlament - Margitsziget - Árpád híd - Dagály u. - Ady E. Gimnázium.
Kerékpártúrát mind a szlovák, és mind a magyar résztvevők a program értékelés során kiemelkedően nagy élményként élték meg.
A túra után a búcsúesten mókás játékokat követően értékeltük a résztvevők aktivitását. Jutalomként a két legaktívabb szlovák és magyar diák kiutazhat a 2012. júniusában Romániába a Duna Deltához a VEOLIA cég által szervezett biodiverzitás témájú szemináriumra.
Nagyon tartalmas 5 napot tölthettünk együtt csodálatos környezetben a szlovák partneriskolánkkal. A találkozók programjainak megvalósítása során két fő célt tartottunk szem előtt, a biológia sokféleség témájának a feldolgozását és szlovák és a magyar iskolák diákjainak az együttműködését. Ez a két folyamat nagyon szépen elkezdődött és reméljük a jövőben is lesz még folytatása. Köszönjük a szlovák és a magyar VEOLIA Víz támogatását, hogy mindezzel a diákjaink számára felejthetetlen napokat szereztek.
 
Budapest, 2012. május 4.
Sallai Zoltán szabadidő-szervező
Ady Endre Gimnázium
Magyarország, Normafa - 2012. ápr. 13-17.
Ady E. Gimnázium tanulóinak a beszámolója a szlovák-magyar cseretáborról
 
Kiss Márton 11. b - Szlovák-magyar csereprogram, második felvonás
Nagyon jól éreztem magam a négy nap alatt, csodálatos hosszú hétvégét tölthettem el osztálytársaimmal és a szlovák diákokkal, akiket novemberben már volt alkalmam megismerni, ezáltal nem éreztem magam feszélyezve a társaságukban. A programok rendkívül szuperek voltak, látszott, hogy a csereprogram célja: tudatosítani a fiatalokban a biodiverzitás fogalmát, a környezettudatos életre nevelés, továbbá a földünk, városunk megismerése. 
Számomra több program is kiemelkedően jó volt. Külön örülök, hogy volt alkalmam meghallgatni egy az ELTE biológia szakos diákjának az előadását a bidiverzitásról, majd utána a nélkül tanulmányozhattam az erdő (azon belül is az avar) élővilágát, hogy egyáltalán ki kellett volna mozdulni a szállodából. A különféle apró élőlényeket mikroszkóp alatt is meg tudtuk nézni, így kerülve még közelebb a természethez. Azon kívül, számomra különösen fontos volt a libegőzés, mivel még sosem próbáltam ki ezelőtt és nagyon tetszett. Mikor ültem a libegőben beláttam egész Budapestet, és ez által megértettem, milyen fontos dolog óvni a környezetünket, vizeinket, vigyázni arra az ajándékra, amit kaptunk, hogy gyermekeink is láthassák majd egyszer, amit mi. Onnan fentről igazán változatosnak tűnt a város, jól el tudtam képzelni, hogy a változó színű és formájú fák környezetében hány és hány fajta állat él. Ez a lényege a biodiverzitásnak, miszerint a földünk sokszínű és mi is csak egy faj vagyunk a sok közül ezért nincs jogunk tönkretenni a sokszínűséget, sőt kötelező azt megóvnunk. Végezetül pedig szeretném kiemelni az erdei akadályversenyt, ahol a szlovák és a magyar diákok csapatként dolgoztak együtt és a feladatok alatt meggyőződhettünk arról, milyen sokat tanultunk a program során. 
Külön szeretnék köszönetet mondani a VEOLIA-nak, hogy lehetővé tették ezt a csereprogramot, rengeteg pénzt és energiát áldoztak arra, hogy a fiatalokat közelebb hozzák a természethez és a biodiverzitáshoz. Egy felejthetetlen élményben volt részem, remélem egyszer még fogunk így együtt találkozni, beszélgetni, de amennyiben nem, kívánom a legjobbakat mind a szervezők, mind a szlovák diákok, mind a magam részére. Kiss Márton, k.marton66@gmail.com
 
Iványi Aletta 9. a - Szlovák-magyar csereprogram Budapesten
A találkozó előtt szerintem mindannyian nagyon izgatottak voltunk. Újra találkozhattunk szlovák barátainkkal. Amikor megérkeztünk a Budai Sport Szállodába teljesen felpörögtünk. Nagyon tetszett nekünk a kép, amit az ablakból pillanthattunk meg. Másnap reggel már szlovák társainkkal kezdtük a napot, egy közös reggelizéssel. Eleinte, mint ha feszült lett volna kicsit a hangulat a két nemzetség közt, de ez a feszültség pár pillanat alatt szertefoszlott, és újra ugyanolyan jól éreztük magunkat, mint novemberben.  Rengeteg jó program volt, amik nagyon érdekesek voltak. Első nap Dénes jött el hozzánk, és tartott nekünk előadást, illetve részt vehettünk egy kis "kutatásban". :) A feladat az volt, hogy hozott egy zacskóba földet, amiben a föld eredeti élővilága volt megtalálható. Láthattunk fonalférget, kicsi fekete bogarakat, pókot, hangyákat, és még darazsat is. Ezek mellett még hozott vizet valamelyik közeli patakból, és abban láthattunk szitakötőlárvát, vízipókot, és még egyéb állatfajokat. Ezután elmentünk a Mátyáshegyi barlangba, ahol barlangtúrán vehettünk részt. A 3. napon csapatépítő játékot játszottunk, ahol úgy voltak összeállítva a csapatok, hogy 2 szlovák, és 2 magyar diák. Ez jó volt arra, hogy jobban összekovácsolódjunk. A játékban több állomás volt, amik a biodiverzitással voltak kapcsolatosak. Utána elmentünk libegőzni, ahol gyönyörű tájat pillanthattunk meg, illetve felmentünk a Budai Várba, onnan meg át Pestre. Jó volt látni, hogy a szlovákok milyen csodálattal nézik fővárosunkat. A 4. napon meglátogattuk a Szennyvíztisztító telepet, ami szerintem az egyik legérdekesebb program volt. Láthattuk, hogy mi annak a víznek az útja, amit mi nap, mint nap használunk. Később bementünk az Ady Endre Gimnáziumba, ahol a vendégek hoztak egy játékot iskolánkba, majd megebédeltünk és elmentünk biciklizni. A bicajozás közben sok szép helyet láthattunk Budapesten, főleg a zöld területeket. Este egy nagyon jó kis buli volt a Boss teremben (ahol mindig találkoztunk, gyülekeztünk) ahol mind két ország megmutathatta saját népdalait, és így belevihettük egymást kicsit a saját világunkba. Az utolsó napon értékeltük az elmúlt 4 napot, aztán a Keleti pályaudvaron el kellett búcsúznunk a vendégeinktől. Remélem, hogy még látjuk őket valamikor
Ivány Aletta, aliii1027@yahoo.de
 
 
Bugner Marcell 11. b
Ez a két utazássorán megismerhettük a faji sokszínűség fogalmát és annak jelenlétét mindennapi életünkben és szlovák emberek vendégszeretetét.
Rájöhettünk arra, hogy az élet nem a legnagyobb és a legismertebb állatok mozgatják, hanem a náluk jóval kisebb és az ismeretlenség homályába vesző állatok, rovarok, bogarak és baktériumok teszik élhetővé a Földet. Dénes prezentációja részleges belátást engedett ezen dolgok működésébe és testközelbe hozta a víz és az avar élővilágának megismerését. Itt is rá, mutatott, hogy ha ezek az állatok ne léteznének, akkor bizony nem élhetnénk ilyen fajtában és a jól ismert állataink sem.
Víztisztítóban Újpesten meg láthattunk, hogy az általunk hétköznapinak vélt csap víz mögött milyen komoly munka van. Elmondták nekünk, hogy ha már csak egy kicsit is odafigyelünk, akkor ár mennyi energiát és munkát megspórolhatunk. Láthattunk a folyamatot miként lesz a szennyvízből a Dunáénál tisztább víz. Ennyi munkával sem sikerült iható vizet előállítani, így igazán érdemes odafigyelni a mindennapi életben, az ivóvízre és a csapvízre is. Eddig nem is gondoltuk merről, merre és egyáltalán honnan jön a víz a csapból.
Tanújelét láthattuk még annak is, hogy két különböző ország diákjai más-más nyelveken segítve egymást közösen oldanak meg feladatokat és létesítenek barátságokat. Akár a barlangban, ahol néha 3 különböző nyelven és sok más szűk helyen keresztül egymást segítve lendültek át a problémákon. Más feladatok által is, amelyben olyan emberek kerültek össze egy párba, akik még nem beszéltek egymással túl, vagy elég sokat, hogy megismerjék egymást, most pedig ezen feladatok által betekintést nyerhettek egymás életébe és országába.
Bugner Marcell, bugner@freemail.hu
 
Pizmány Marcell 11. b - Biodiverzitás kirándulás
Nekem nagyon tetszett, az egész rendkívül érdekes volt és tanúságos, nagyon tetszett a jó kilátás az egész városra a szobánkból. Sajnos első nap este nem tudtunk a szlovákokkal beszélni, mert a vonatuk 3 órát késett. Szombati programok közül a kedvencem a biodiverzitásról szóló prezentáció amit Türei Dénes adott elő és a barlangászat. Az előadásnál a számítás részét ki lehetett volna hagyni vagy legalább is a végére hagyni az egésznek, mert nagyon lefárasztja az embert. A barlangászatnál a legnehezebb barlangi túrára mentem és az első csoporttal mentem ahol csak lányok voltak kivétel a vezetőnk és én. Vasárnap a délelőtti portya nagyon jó volt. Az idő is kellemes volt és a környezet is rendkívül felszabadító, a feladatok között a hetedik állomás volt a legnehezebb és a leg elgondolkodtatóbb, ahol a jelen és a jövő ÖKO barát tevékenységeiről kellett írni és beszélni. Majd ebéd után elmentünk libegőzni, és várost nézni, én beszéltem a Mátyás templomról és a Szent Háromság térről. A napot egy szuper vacsora tetőzte egy szép hajón. Hétfőn reggeli után ellátogattunk az Észak-Pesti Szennyvíztisztító telepre. Megnéztünk egy bemutatót a telepről, majd elmentünk körülnézni és megnéztük hogyan lesz a szennyvízből, tiszta, de nem ivásra alkalmas víz. A séta után a szennyvíztisztítók legújabb generációjáról volt bemutató, ami nagyon érdekes és fantázia gazdag volt. Nagyon tetszettek az üvegház szerű víztisztítók és kíváncsi vagyok, hogy Magyarországra mikor lesz először ilyen építmény. Az Adyban ebédeltünk, majd onnan indultunk kerékpár túrára. Kettő csoport volt, a második csoportnak a vezetője én voltam. Az első állomás a városligeti Vajdahunyad vára volt ahol találkozott a kettő csoport a másik a Bazilika és a Margit-szigeti Zenélőkút volt. A szigeten az egyik szlováknak volt egy durrdefektje és a másik csoport vezetőjével kiváltunk a csoportból és megszereltük a biciklit. A szerelés sajnos igen pepecselős feladat volt, de megcsináltuk és a suliban csatlakoztunk a többiekhez, akik már a buszon ültek. A vacsora a hotelban volt, majd egy záró est következett. Itt összegeztük a történteket, játszottunk különböző foglalkoztató játékokat és a legvégén elmondták annak a két szlováknak és magyarnak a nevét, aki elutazhat június 14-től 17-ig Romániába a Duna deltavidékére és a legnagyobb meglepetésre én voltam az egyik, magyar, aki elmehet erre a nagyszerű útra. Sajnos ezen az estén már haza kellett jönnöm, mert kötelező sulis programon kellett részt vennem következő nap. Pizmány Marcell, pizi.marci@gmail.com
 
 
Szilágyi Viktória 9. c - Barátaink Budapesten
Péntek este a Keleti pályaudvarra vártuk a Szlovák diákokat, de amint a kivetítőt megnéztem és kitaláltam honnan is jönnek láttam, hogy késni fognak és egyből szóltunk Sallai tanár úrnak. Aki mondta, hogy felmegyünk a szállodába és ott várunk. A barátaink Péntek este fél 12-kor érkeztek meg a szállodában nem kevesebb, mint 3-4 óra késéssel. Nem volt időnk rendesen köszönteni őket, hisz 3-4 óra várakozás után eléggé fáradtak voltak ők is. Így rögtönzött köszönés után elmentek vacsorázni és aludni. 
Szombat reggel reggeli után kis pihenő, majd két-két diáktól két prezentáció arról mik történtek az előző találkozáson és a Zöldprogramról. Amint ezt befejeztük Türei Dénes tartott előadást arról, mi is az a biodiverzitás és, hogy mivel is foglalkozik és statisztikákat is láthattunk. Ebéd után elmentünk Mátyáshegyi barlangba. Én oda nem mentem be, mert eléggé klausztrofóbiás vagyok. De akik még kint maradtak azokkal megcsináltuk egy másik napi feladat egyik feladatát, hogy tudjunk játszani. Vacsora után, páran játszottunk Sallai tanár úrral majdnem hajnal egyig. De mivel korán kellett kelni megint, aludni mentünk.
Vasárnap reggeli után szokásos pihenő majd program. Kincskereső volt ahol állomásokon kellett valami feladatot végre hajtani a természettel kapcsolatosan. Nem mi nyertünk a csapattal, de voltak nagyon jó feladatok, amik megérték, hogy nevessünk. Ebéd után felmentünk a libegőhöz és lementünk rajta egy buszhoz. Elmentünk a Budai várba, Bástyába, át sétáltunk a Lánchídon, hiába vagyok magyar én is most jártam először ezeken a helyeken és nagyon szép Budapest. Városnézés után két szabad óránk volt a városban, amit én és még vagy tizenöt ember egy plázában töltött el. Elmentünk a Westendbe megbeszéltük mikor, hol találkozunk és mindenki mehetett ahova szeretett volna. Elég gyorsan el is ment az idő. Volt, aki vásárolt ez idő alatt. Volt, aki csak nézelődött. Nyolcra vissza kellett érni vacsorára a Colombus hajóra. Nagyon jó volt a városban vacsorázni a Dunát látva. Haza is BKV-val mentünk majd a korom sötétben fel kellett sétálni, ami elég vicces re sikeredett. Páran féltek a sötétben, páran ezt kihasználva próbálták ijesztgetni őket.
Számomra az utolsó nap eljött. Szokásos reggeli majd mentünk a szennyvíztisztító telepre. Meghallgatunk egy előadást, amire egy tesztet kellett kitölteni. Körbe vezettek a telepen ahol elég sok érdekes dolgot tudtunk meg, hogyan is csinálják a tisztítást, miket használnak. Sok fura szagot is érezhettünk a vegyszerek miatt. Majd az épületben megint egy előadást hallgattunk meg, ami több országnak a kapcsolatát mutatta meg a szennyvíztisztítással kapcsolatosan. Akik jól töltötték ki a tesztet azok jutalmat is kaptak. Innen az Ady Endre Gimnáziumba mentünk és megmutattuk külföldi barátainknak, hogy hol is tanulunk. A saját osztályunkat is megmutattuk és a termünket is. Ők az aulában tartottak is egy kvízt ahol csokit kaphattak a helyesen válaszolok. Persze elég sokan jöttek, hogy csokit kaphassanak. Amint befejezték elmentek biciklizni a többiek. Körbe járták Budapest nevezetes helyeit két csoportra szakadva. Több óra túrázás után visszajöttek és mentünk vissza vacsorázni a szállodába. Tartottunk egy összesítő gyűlést, megtudtuk kik nyerték a Romániai utat és büszkélkedtem, hogy osztálytársam és jó barátom is mehet a program folytatására. A program után összepakoltunk osztálytársammal és készültünk haza. Gyorsan elköszöntünk pár embertől, akikkel jobban összebarátkoztunk és beszélgettünk velük a napokban. Hosszú ölelések és ígéretek váltották egymást mindenkinél. Gyors közös képek és el is mentünk.
Köszönöm a Veolia Víznek ismételten, hogy részt vehettem ezen a programon. Nagyon sok mindent megtudtam a vízről és a környezetről és annak védéséről. Sok új barátot is szerezhettem és kis nyelvtudás is ragadt rám, amit tényleg nagyon köszönök. Remélem, még találkozunk.
Szilágyi Viktória, viiktoria.sz@gmail.com
Székely Bence 11. b - Élménybeszámoló
Nekem az egész csere program rendben volt. Nagyon sok érdekes dolgot csináltunk közösen. Nekem például külön élmény a volt a libegő mivel még nem utaztam rajta, és a halász bástyánál sem voltam mind idáig. Volt az a program ahol kis állomásokra kellet menni 4en. 2 szlovák és 2 magyar teljesen jól együtt tudtunk működni és legalább közösen oldhattuk meg a feladatokat. A barlangos túra nagyon jó volt. Szerintem mindenkinek egyik legjobb napja közé tartozott. A szennyvíz tisztítóba tett látogatás során rájöttem, hogy milyen fontos és összetett folyamat a víz tisztítása. És rájöttem, hogy tériszonyom van, külön köszönet érte.
Az előadásban rengeteg hasznos információ volt. A bicikli túrát is élveztem. Kimozdultunk a belvárosba és gyakorolhattunk az autók közötti biciklizést. Érdekes látnivalók voltak szerintem az útvonalba és ebbe a programba pont beleillő volt a Margit sziget is. A programok tetszettek és minden rendben volt szerintem. Nagyon szépen köszönöm a részvételi lehetőséget. Számomra hasznos volt ez a program. 
Székely Bence, bekoca@freemail.hu
 
Kreisel Kinga 9. a - Szlovák-magyar cseretábor
Ez a négy nap a biodiverzitásról szólt. Az első nap a szlovák cserediákokat fogadtuk volna a Keleti pályaudvaron, de a vonatuk sajnos késett ezért aznap már nem tudtuk sok mindent csinálni. A második nap a csereprogrammal és a vízzel kapcsolatos beszámolókat hallgattunk meg mindkét iskola részéről. Utána egy előadás következett arról, hogy mi az a biodiverzitás, és hogy, mért fontos megvédeni a különböző fajokat. Ezt követően magunk is megtapasztalhattuk, mert állatokat kellett keresnünk földben és vízben, amelyeket mikroszkóp alatt is megnézhettünk. Ebéd után a Mátyás-hegyi barlangba látogattunk. Nekem ez volt a kedvenc programom, mert egészen érdekes volt megnézni mire is képesek a természeti erők. Az est közös játékokkal és énekléssel telt. A Szlovák diákok egy kis kvízjátékot is összeállítottak nekünk. Vasárnap a föld napját ünnepeltük egy szabadtéri vetélkedő körúttal, ami hét állomásból állt. Megalkothattuk a saját ökológiai lábnyomunkat és táplálékláncot készíthettünk, aminél valahogy mindig a kínaiakhoz lyukadtunk ki. Délután libegővel lementünk a hegyről és egy városnéző tórán vettünk részt. Meglátogattuk például a budai várat a váci utcát és a hősök-terét. Minden állomáson valamelyik adys diák tartott egy előadást. A vacsora egy dunai hajón volt. Másnap a szennyvíztisztító telepet látogattuk meg. Itt két előadást hallgattunk meg a víz körútjáról aztán körbe vezettek minket a telepen. A végén mindenki kitöltött egy tesztlapot és az öt legjobb egy látogatást nyert a laborba. Utána az Ady Endre gimnáziumba látogattunk. Körbevezettük a szlovákokat az iskolában. Ebéd után innen indultunk egy biciklis városnéző túrára. Az este ismét közös játékokat látszottunk. Másnap reggel a program lezárása képen  mindenki elmondta mi tetszett neki legjobban és mit tanult a biodiverzitásról, majd az eredményhirdetés következett. Ezután kikísértük a szlovákokat a Keleti pályaudvarra utána pedig az iskolába jöttünk vissza. Nekem nagyon tetszett ez a tábor remélem lesz még lehetőség ilyenre menni.
Kreisel Kinga 9. a, narancs0311@citromail.hu
Kovács Bettina 11. b - Élménybeszámoló
Érdekesnek és igazán hasznosnak találtam ezt a két találkozást a szlovák barátainkkal. Kipróbálhattam olyan programokat, amiket régóta ki szerettem volna próbálni (pl.: barlangtúra), olyat, amit magamtól nem csináltam volna (pl.: Dénes bemutatója után, amikor bogarakat kellett keresni a földbe). Megismerhettem jobban Budapestet, egyrészt az 1 teljes napi városnézésnél, a biciklizésnél. Az angolnyelv tanulása volt az egyik fő cél, ami az én részemre hasznos volt. Nagyon tetszett a biciklizés, mert, jó sokat mentünk és egy kicsit más szemmel is láthattam a várost. Eddig nem igazán figyeltem meg Budapest szívét, hogy milyen zöld területek vannak benne. Mindig csak leszegett fejjel, rohanok a dolgomat elintézni. Megmondom őszintén, hogy nagyon tetszett! Ezután többször fogok kimenni a parkokba a barátokkal tollasozni, piknikezni, vagy csak úgy pihenni. Figyelni fogok, hogy a környezetembe ne szemeteljen senki!
Nagyon szeretem az állatokat és így nagyon élveztem, amikor kutatni kellett őket. Tény, hogy megijedtem, amikor előjöttek az állatok, de így összességében nagyon izgalmas volt, mert magamtól nem mikroszkópoztam volna es nem tudtam volna, hogyan kell. Nekem a kedvencem mégis a barlangtúra volt, mert egyrészt le tudtam győzni a félelmem es ez egy jó próba volt számomra. Másrészt mert imádom a kalandokat, a túrákat, a barlangokat és szerencsére egy nagyon jó túravezetőt kaptunk, akitől nagyon sok érdekes dolgot tudtam meg, amit eddig nem tudtam! Rengeteg emlékezetes emlékkel gazdagodtam! Sok új barátot szereztem, akikkel ezután is tartani fogom a kapcsolatot!
Kovács Bettina, kovacsbettina@freemail.hu
 
Brigitta Bodnár 11. b
A magyarországi program nekem kicsit jobban tetszett, mint a szlovákiai. A programok által közelebb kerültünk a víz folyamatához, ami az életünk része. Mikor voltunk a víztisztítóban, nagyon jó volt, hogy végig jártuk a folyamatokat, hogy hogyan tisztítják a vizet. Tetszett még, mikor az állomásokat jártuk végig az erdőben. Kár, hogy kicsit kevés volt rá az idő, én személy szerint szántam volna rá több időt és még 1-2 állomással is bővítettem volna, de így is nagyon élveztük a csapattal a közös munkát. Emellett nagyon jók voltak az előadások, amiket a Veolia központjában tartottak nekünk. Attól független, hogy angolul zajlottak, teljesen érthetőek voltak és szerintem mindenki nagyon sokat tanult belőlük. Nagyon tetszett a programban a vízen levő vacsora és a barlanglátogatás. Mindent összevetve nagyon jól éreztem magam és hálás vagyok a Veoliának, hogy részt vehettem az álltaluk szervezett programokon.
Bodnár Brigitta, theroxysweet@gmail.com

Képgaléria

« Vissza