Nemzetközi kapcsolataink

Nemzetközi kapcsolataink

 

A különböző nemzetközi projektek a nyelvgyakorláson kívül izgalmas kihívás diákoknak az interkulturális élmények megtapasztalására. A külföldi iskolákkal való együttműködés során a tanulóinkkal olyan témákban dolgozhatunk, melyek a hagyományos tantárgyi kereteken belül kevésbé megvalósíthatóak.

 

Az egyik legnagyobb hagyománnyal rendelkezik a holland testvériskolai kapcsolatunk.

Az Eindhoven városával folytatott cserekapcsolat során izgalmas lehetőség a diákoknak megismerkedni az országgal, az iskolával és a partnerek családjaival.

 

Az ACES Program célja egy közép-európai iskolahálózat létrehozása, és ez által a fiatalok közötti interkulturális párbeszéd segítése. 2010-ben bolgár-román-magyar együttműködési projektet a „Diversity and Human Right” (Sokszínűség és Emberjog) címmel és 2011-ben horvát-magyar projektet aLet’s make our world a non violent and peaceful place for living” (Tegyünk az erőszakmentes világért és a békés környezetért!)  témában valósítottuk meg.

 

Ifjúság Lendületben Program keretében diákjaink rendszeresen részt vesznek a non-formális módszer elterjesztésére hivatott diákcseréken. A többoldalú cseréken európai értékeket feldolgozó témákat dolgoznak fel a fiatalok. Iskolánk tanulóinak a program keretében sikerült eljutni Olaszországba, Svájcba, Franciaországba, Bulgáriába, Romániába, Németországba, Macedóniába, Szlovákiába, Spanyolországba, és Törökországba.

 

Az Európai iskolák az élő bolygóért program (School For Living Planet) keretében 2010-11. tanévben 4 magyar nyertes iskola között volt az Ady Endre Gimnázium környezetvédelmi projektje egy kampány keretében.

 

Iskolánk 2010 őszétől részt vesz a British Council által támogatott Világsuli (Connecting Classroom) nemzetközi programban 7 fővárosi iskolával együtt. A program célja, hogy elősegítse a brit, magyar és más országbeli iskolák közötti együttműködést. A program lehetővé teszi a világkülönböző pontjain élő diákok számára, hogy megismerjenek más kultúrákat, és ezáltal nyitottabbá, elfogadóbbá váljanak.

A partnerségeken keresztül a program célja, hogy kulturálisan sokszínű, befogadó iskolákat hozzon létre, erősítse a bizalmat és mélyebb megértést a különféle kultúrák diákjai között, a kultúrák közötti párbeszéd megerősítésével nyitottabb, békésebb, intézményeket hozzon létre.

 

Iskolánk minden évben szervez nyáron tanulmányi kirándulást Franciaországba, támogatva a francia nyelvet tanuló diákjainkat.

Hagyományos német nyelvi tábort szervezünk Obervellachban (Ausztriában) élő nyelvi környezetben, német anyanyelvi tanárokkal.

Iskolánban két nemzetközi internetes, iskolák közötti hálózati programban veszünk részt.

„Global Teenegar Club” internetes felületen partnerországok kulturális szokásairól francia nyelven működtünk együtt.

Az „Etwinning” európai iskolahálózati felületre emberjog, környezetvédelem, konfliktuskezelés, esélyegyenlőség témákban vannak beregisztrált partnerkapcsolati együttműködéseink.

 

Comenius Iskolai Együttműködési Program keretében 2010-2011. tanévtől belga-olasz-lengyel-román-bolgár-török-magyar iskolák részvételével a tudatos energia felhasználás témájában végzünk közös projekttevékenységet.

Az iskola történetében talán a „legzöldebb” évet valósítottuk meg a Comenius Programnak köszönhetően. A szokásosnál sokkal több zöld programelem került be az iskola tanórai és a tanórán kívüli programjai közé.

Az együttműködés része az iskola energiafelhasználásának vizsgálata, CO2 mérés, ökolábnyom számítás, faültetés, megújuló energiaforrások, a hatékonyabb, tudatosabb energiafelhasználás, energia használatának felülvizsgálata, az energiatakarékosság lehetőségei, és az egyéni felelősségvállalás megerősítése a tanulókban, megoldások keresése, stb.

Az iskola történetében ez az eddigi legnagyobb volumenű nemzetközi projekt: 30 tanár, 30 vendég részvételével.

Kihívás volt számunkra, hogy kezeljük ezt a sok embert az országok különbözősége, a kulturális, a nyelvi, és a szakmai téma iránt való elkötelezettség vonatkozásában. Mindezeknek a megoldása a tapasztalatszerzés lehetőségét kínálta, ami pótolhatatlan tudáshoz juttatott bennünket és diákjainkat. Nagyon hálásak vagyunk a vendéglátó családoknak, hogy ezen a héten önzetlen áldozatokat hoztak a vendégekért.

Sallai Zoltán

« Vissza