eTwinning Kapcsolatkereső szeminárium a biodiverzitásról

Görögország, 2011. november 24-27.

Az eTwinning görögországi irodája meghívott 80 fő biológia, angolnyelv tanárt, nemzeti irodák képviselőit és környezetvédelmi szakembert, hogy részt vegyenek a partnerkereső szemináriumon és közösen eTwinning projekteket alakítsanak a biológia és biodiverzitás témakörében. A szemináriumot november 24-27-ig Kleitoria városában, Görögországban szervezték. A hivatalos nyelv az angol volt.

A szeminárium eTwinning projekteket szervező csapatai az interdiszciplináris együttműködés keretében a biodiverzitás témájában folytatnak együttműködési projekteket a következő hónapoktól.

Miért volt számomra hasznos részt venni a partnerkereső szemináriumon?

A találkozó rendkívül jó alkalom olyan kollégákkal megismerkedni személyesen, akik a formális tanítási módszereken kívül új utakat keresnek a munkájukban.

A szeminárium témája a környezeti nevelés, a biodiverzitás. Ennek köszönhetően a szokásos angoltanárokon kívül többségben voltak a biológia, földrajz szakos kollégák a résztvevők között.

A szeminárium másik nagy élménye volt megismerni és együtt lenni olyan biológusokkal, akik tényleg elhivatottak. Nagyon hiteles volt számomra, hogy a környezeti nevelés témája tényleg a biológusok szakértelmére van alapozva. Ez a találkozó meggyőzött arról, hogy a hiteles szakmai támogatás, a szakmai elhivatottság nagyon nagy értéke lehet a projektnek. Kapcsolatba lépés a kollégákkal sok-sok személyes beszélgetésnek köszönhetően született.

A választott projektötletben nagyon izgalmas lehetőségek vannak tanítási órák és az órán kívüli programok színesítésére és a diákok motiválására.

Budapest, 2011. december 10.

Sallai Zoltán

Iskolánk 3 másik iskolával kezd a szeminárium után projektet:

Gymnasium of Ormylia (Chalkidiki, Greece), Ioannis Oikonomoudis

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Z. im. mjr. H. S. (Poland, Bolesławiec) Mariusz Wierzchoslawski

Základní škola, Trutnov 2 (Trutnov, Czech Republic) Zdenek Hetes

Ady Endre Gimnázium (Budapest, Hungary) Sallai Zoltán, Kiss Katalin

A projekt címe: Biodiversity of fauna and flora in local forests - A növény-és állatvilág biodiverzitása a helyi erdőkben

A projekt röviden: Meglátogatunk egy, a lakóhely környékén kiválasztott tanösvényt. A területen található fajokról, a különböző növényekről és állatokról fényképeket készítünk. Ezeket a fotókat Twinspace felületre képgalériába feltöltjük, az információkat megosztják majd az iskolák egymás között. Egyes tárgyakat (termések, falevelek, tollak stb.) postai úton is kicseréljük egymás között.

A kommunikációs csatornák: web kamerán megvitatjuk a vizsgálatok eredményeit, e-mailes levelezés, FACEBOOK-on chetelés.
Céljaink, hogy megértsék a diákok a biológiai sokféleség fontosságát, valamint, hogy összehasonlítsuk egymás régiójának növény-és állatvilágát.

A szeminárium programja:
24/11/2011
19.00 - Érkezés, regisztráció
20.10 - Jégtörő gyakorlatok

25/11/2011
08.45-10.15 - Plenáris ülés
08.45-09.00 - A biológiai sokféleség a védett területei: Helmos-Vouraikos (Centre of EE)
09.00-09.20 -  Efi Fouseki, Oktatási Minisztérium, az élethosszig tartó tanulás és a vallási ügyek igazgatója,  oktatási tevékenységek Főigazgatóság Görög NSS koordinátor előadása
09.20-10.00 -  Bertrand Pajot, francia főellenőre a biológia (Sciences et de la vie Terre), a pedagógiai módszerek a biológiai sokféleség Európában
10.15 - Indulás a terepgyakorlatra
10.15-13.15 - Terepgyakorlat csapatokban Környezeti Nevelési Központ Kletoria szervezésében
14.30-15.30 - Esettanulmányok: egy lengyel példa, egy görög példa
15.30-17.00 - Workshop 1: eTwinning Tools tevékenységek
17,30-19,00 - Workshop 2: Digital Comics az oktatásban

26/11/2011
08.30-09.00 - Visszajelzés az előző napról
09.00-10.30 - Workshop 3: A pedagógia mögött egy projekt: Start, hogy tervezze meg a projekt ötleteket.
11.00 -17.00 - Tevékenységek a terepen a Környezeti Nevelési Központ Kleitoria – Akrata szervezésében

19.00 - Vacsora Kalavryta városában

27/11/2011