A víz, amely összeköt

A víz, amely összeköt

A víz nem ismer sem határokat, sem nyelvi akadályokat –ez is egyike az „Utak a biodiverzitáshoz – a víz, amely összeköt“ című projekt témáinak. A projektet két vállalat, a VEOLIA VODA – Közép-szlovákiai Vízművek Zrt. és a VEOLIA VÍZ Zrt. -Budapest valósította meg a biodiverzitás nemzetközi évének keretén belül.

A projekt célja, hogy a szlovákiai és magyarországi középiskolás diákok - diákcsere programok keretein belül - kölcsönösen megismerjék egymás országát és megtanulják tiszteletben tartani a változatosságot az élet minden területén, különös hangsúlyt fektetve a vízre és a vízi ökoszisztémákra.

Az első diákcsere program novemberben valósult meg Dóvalban (Donovaly). Az esemény keretén belül a diákok meglátogatták többek között a selmecbányai mesterségesen kialakított víztározókat, tavakat, megnézték az úrvölgyi (Špania Dolina) bánya vízvezetékének maradványait, a Slatinka folyó völgyében pedig a Slatinka Egyesület tagjai beszámoltak a résztvevőknek a vidék vizeinek tevékenységéről. A program részét képezte egy ismeretterjesztő blokk is a biodiverzitásról, amelyet a ŽIVICA Környezetvédelmi és Etikai Nevelési Központ szervezett.

A következő találkozóra előreláthatólag 2012 áprilisában kerül sor Budapesten.

http://www.veoliaviz.hu/hu/informaciok/Rendezvenyeink/2/

 

Bepillantás egy rejtett élővilágba

 

Számos érdekes és látványos helyen jártunk szlovákiai utunk során. Láttunk hegyeket, völgyeket, patakokat, de ami még ennél is fontosabb, sok érdekes tényt tudtunk meg ezekről a rejtélyes és titokzatos helyekről. A szállásunk Donovalyban volt, amely turisták számára ismert hely, hiszen egy síparadicsomról beszélünk.

Megtudtuk, hogy a környező erdők számos élőlénynek adnak otthont, melyek hazánkban nem honosak. Az erdők mélyén találkozhattunk volna medvékkel - szerencsére ez nem történt meg- és a közeli erdőkben farkasok bolyongnak. Meglátogattuk az UNESCO Világörökség programjához tartozó kis falucskát a hegyen, Vlkolínect. Megtudhattuk, hogy ebben a falucskában 54 ház maradt a 86-ból, hiszen többségük leégett a második világháborúban. 18 állandó lakos van itt, ámde az összes ház magántulajdonban van, mindemellett a falu rendelkezik templommal és iskolával is.

Sok érdekes feladatot kaptunk, többek között információkat kellett megtudnunk az ott élőktől a házaikról és az életükről. A faluban egy kis hegyi patak is csordogált, melynek gyönyörű szép tiszta vize lenyűgözött mindenkit és persze iható is volt.

Spani Dolinában is jártunk, ahol megmásztuk a 160 db lépcsőt, amely a hegyen lévő templomhoz vezetett. Miután szétnéztünk, megmásztuk a hegyet, egy kőfalon sétáltunk, mely a bányászásból visszamaradt anyag volt. Bementünk az erdőbe is, s visszafele úton rengeteg érdekes bogarat, madarat és persze nyugalmat találtunk. A hegyről gyönyörű látvány tárult elénk a völgyben lévő falucskára és a temérdek többi hegyre is. A lefelé vezető úton láttunk kis csermelyt is, és amikor leérkeztünk, a bánya bejáratába is be lehetett menni.  A bányából jövő víz hideg volt, de nagyon ízletes.

Zvolenben megnéztük a két folyó találkozását, és annak élővilágáról hallgattunk érdekes beszámolót. A folyó nem volt éppen bővizű, hiszen ilyenkor apad, ámbár megtudhattunk, hogy tavasszal nagyon is bővizű és nagy térségformáló erővel is bír. Több szigetet is létrehozott, melynek egyikén egy falucska található. A folyó bővizű időszakában találhatunk errefele vidrát, sokféle halat és a ritkaságnak számító fekete gólya is fellelhető itt.

Utolsó nap még meglátogattuk Banská Stiavnicat is. Itt egy újabb túra keretében felmásztunk a hegyre, hogy megnézzünk egy bányatavat, amely12 métermély, és csodálatosan szép kékeszöld színű a vize egy ásványtól, bár nem tudni, hogy melyik is lehet az.  Az összes túra nagyon érdekes volt és a sok információ, mellyel gazdagabbak lettünk, felnyitotta a szemünket, hogy ezeket a dolgokat igenis meg kell óvnunk, hogy később más is megcsodálhassa eőket. Nem utolsó sorban az angoltudásunk is fejlődött, hiszen a táborban beszélt és az előadások során használt nyelv az angol volt.

 

Balogh Nikolett Fanny  11. b

 

 

 

Biodivezitás és egy szlovák-magyar középiskolai diák cserekapcsolat születése

 

2011. júniusban a román VEOLIA leányvállalata az Apa Nova és az UNESCO Bizottság szervezésében „Stand up for the World's "Lighthouse" – Biodiversity!” címmel szemináriumot szerveztek 15 ország részvételével. A Szlovákiából érkezett Slavomíra Vogelova Veolia Voda marketing vezetőjével közösen alkottuk meg Andrew Sládkovič Gymnasium és az Ady Endre Gimnázium csereprogramjának az ötletét.

 

Az alapötlet egy 4 napos csere, amely során egymás lakóhelyének a környékén együtt dolgozunk a víz és a biodiverzitás témakörében, egy közös projekt megvalósításával.

Az első látogatás a Besztercebányához közel lévő sípályáiról ismert Donovaly üdülő faluban volt 14-14 fő szlovák és magyar középiskolás részvételével.

A szervező partnerek Voda Szlovákia és Veolia Víz Magyarország bemutatkozása után Schering Krisztina a Veolia Víz marketing osztályának vezetője tartott rövid bemutatót a Biodiverzitás fontosságáról. Majd ezt követően a szlovák és a magyar diákok bemutatták iskoláikat.

Nagyon izgalmas pillanat volt a két csoport első közvetlen találkozása az Banska-Bystricán a vasútállomáson és az első igazi közvetlen találkozás az együtt eltöltött közös ismerkedési est, amit magyar csoport önkéntes kísérője Megyesi Judit vezetett.  Megyesi Judit kitűnő helyzetfelismerő képességét, az ifjúsági munka területén szerzett tapasztalatát nagyon jól kamatoztatta ebben a négy napban. A fiatalokkal szerzett magas szintű, főleg a civil szervezeteknél szerzett nagyon értékes, csoportvezetői múltját bizonyította. A diákokkal való munkában pedagógiai érzékenységéről tanúskodott nemcsak a csoportos, de a tanulókkal való személyes kapcsolatinak kialakításában, és felmerülő a problémamegoldásokban is.

A szlovák partner rendkívül körültekintően állította össze a programot, hogy minél többet megismerhessünk a régió természeti és kulturális értékeiből és e mellett szem előtt tartva elsődleges projektcélunkat a biodiverzitás téma feldolgozását diákjainkkal.

CEEV Živica Környezetvédelmi és Etikai Nevelési Központ négy fiatal munkatársa és önkéntese tartott foglalkozást a biodiverzitás fontosságáról. A foglakozásra színes, ötletes gyakorlatokat hoztak. A csoportmunkára tervezett feldolgozandó anyag kissé nagyobb lélegzetvétel volt a diákoknak, főleg mert angol nyelven volt az amúgy sem egyszerű ismereti anyag. Az utolsó zárógyakorlat feloldotta az ebből adódó zavart a diákoknál, mert nagyon jól bevonódott mindenki. Tanulóink játékos formában dolgoztak környezetvédelemmel kapcsolatos idézettekkel az udvaron a „Közvetítő” gyakorlatban.

A találkozó során az interkulturális találkozón való részvétel volt a legsikeresebb példa a diákok aktív bevonására. Mind a két csoport összes résztvevője készült valami, a saját országáról, kultúrájáról szóló prezentációval: film, vetélkedő, ének, tánc, stb.

Megismerkedtünk Slatina környezettudatos oktatással foglalkozó civil szervezet képviselőivel, akik Slatina folyómedrében 3 helyen tartottak foglalkozást és bemutatták Zólyom egyik utolsó eredeti állapotában megmaradt vizes élőhelyét. A szervezet honlapjáról: „Az igazi változás belülről jön - önmagunk, a tudat és a lélek átalakulásán keresztül.”

 

A csere során több integrációs folyamatot erősítő gyakorlatot alkalmaztunk: „body párok”, páros feladatok teljesítése, angyalos játék, helyiekkel interjú készítése csoportmunkában, stb.

Mind a csoportok ismerkedési folyamatát és a választott témánkról a biodiverzitásról szóló módszerek alkalmazását tovább kell gondolnunk nagyon körültekintően, a projekt partnereinkkel közösen csapatmunkában jól előkészítve, minden szervező partnert bevonva egy magasabb szintet és tartalmi minőséget is megcélozva. A folyamatok mind a két területen elindultak, nagyon jó alapunk van, de mind a két területen párhuzamosan folytatnunk kell a munkát, hogy igazán eredményes projekt folyamatot zárhassunk 2012 áprilisában a budapesti találkozó után.

 

 

Budapest, 2011. december 9.                        Sallai Zoltán tanár  e-mail: szoli@freemail.hu

 

Water that unites us

Water knows neither borders nor language barriers – and this is one of the themes of the project entitled “Paths to biodiversity – water that unites us”, organised as part of the International Year of Biodiversity by the companies of VEOLIA VODA – Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. and VEOLIA VÍZ Budapešť.

Secondary school students from Slovakia and Hungary will get to know their countries, and learn to respect diversity in every sphere. The purpose of the project, that takes the form of student exchange visits, is to enable students to get to know each other’s countries and their biodiversity, with a special focus on water and aquatic ecosystems

The first student exchange visit took place in November in Donovaly. During this exchange visit the students, among other activities, visited the Banská Štiavnica reservoirs, saw the remains of the mines water system in Špania Dolina, and in the Slatinka River Valley the action of water in the landscape was explained to them by members of the association with the same name. Another part of the programme was an educational block devoted to biodiversity, provided by the ŽIVICA Centre for Environmental and Ethical Education.

The next meeting is scheduled for April2012 inBudapest.

 

 

 

Képgaléria

« Vissza