Őszi munkák a kertben

Iskolánk Madárbarát kertjében elvégeztük az őszi munkákat. A 9.c biológia tagozatos csoportjából Simsolics Dorka és Nedeljkovic Sara vállalta, hogy az IKSZ (iskolai közösségi szolgálat) keretében kitisztítja az odúkat.

A különösen szép, késő őszi időben könnyen ment a munka. A lányok egyesével levették az odúkat, megnézték, hogy van-e bennük valami. Néhány, idén tavasszal kitett odú kivételével mindegyikben volt költés. Mezei verebek használták őket. Ezt onnan tudhatjuk, hogy telehordták fűszálakkal, tollakkal és szeméttel az egész üreget, míg ha cinkék lettek volna, csak egy rendezett, csésze alakú fészket találtunk volna benne.

A fészekanyagot kidobtuk, az üres odúkat visszahelyeztük a fákra. Az egyik szétesett a kezünkben, mert elkorhadt a fája. Ügyes karbantartónk, Havas András azonnal kezelésbe vette, kijavította, sőt még a vízállóságát is növelte, lekezelve a fát.

Az odútisztításra azért van szükség, mert az elhagyott fészkekben felszaporodhattak az élősködők, amik megakadályozzák a további költéseket. Télen pedig szívesen használják a madarak éjjeli szállásként az odúkat.

Frekot Erika

Ökoiskola koordinátor