A Természettudományi munkaközösség programja a Növényi Diverzitás Központban

Az éves munkatervben erre a tavaszi időszakra terveztünk egy biológia szakmai kirándulást Tápiószelére. A márciusi időpont nagyon szerencsés választásnak bizonyult, mert ragyogóan szép, napos időnk volt.

A különböző évfolyamok biológia tagozatos diákjaival és a többi osztályból a biológia iránt érdeklődőkkel kerestük fel a Növényi Diverzitás Központot és Pannon Magbankot. Összesen 46 diákkal utaztunk.

Már a vonaton ráhangolódtunk a témára: feladatlap segítségével idéztük fel, hogy miből és hogyan lesz a termés és a mag. „Mag-tapogatós” játékkal próbáltuk a kezünkkel felismerni a különböző magokat.

 

Tápiószelén kellemes sétával értük el a Központot. A szép parkban harkályok kopogása és kedves vendéglátónk, Rédei-Pomázi Péter fogadott minket.

A kiállító teremben Horváth Lajos osztályvezető előadásából értesültünk arról, hogy a Növényi Diverzitás Központ a termesztett növények magjait gyűjti az egész világból. Különös hangsúlyt helyeznek a hazai tájfajták gyűjtésére. A magokat szakszerűen, kiszárítva és hűtve tárolják. A Pannon Magbankban pedig a hazai vadon élő növények magjait gyűjtik és tárolják. A cél a génmegőrzés.

Az előadás után végigjártuk a laborokat, az aktív tárolókat, láttunk csíráztatást és a magok tisztítását. Megtudtuk, hogy több mint 60 kutató dolgozik a Központban, akik biológusok, agrár vagy kertészeti szakemberek. A mesterséges tavacska partján nézelődve észrevettük a téli álomból frissen kelt mocsári teknősöket. Nagyon kis helyesek voltak!

Úgy elszaladt a négy óra, amit itt töltöttünk, hogy a kvíz-kérdésekre már nem is jutott idő.

Sok élménnyel és új információval gazdagabban térhettünk haza.

Hátha diákjaink közül valaki, aki a kutatói pályát választja, egyszer majd itt fog dolgozni.

                                                                                                    a Természettudományi munkaközösség tanárai

Képgaléria

« Vissza