Nemzeti emlékhely - látogatáson a 9.d

Szeptember 23-án osztályunkkal és osztályfőnökünkkel, Katonáné Mayer Katalinnal Kápolnásnyékre látogattunk a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program keretében, hogy megismerjük Vörösmarty Mihály egykori lakóhelyét, életét és munkásságát.   

 Amikor megérkeztünk, a kedves fogadtatás után először a Vörösmarty-házat tekintettük meg, ami kívülről egy tipikus vidéki, 19. századi elszegényedett nemesi háznak tűnt, de belépve más volt a légkör. A ház tele volt korabeli bútorok relikviáival és tárgyakkal, amelyek megőrizték a költő emlékét. Láttunk kéziratokat, többek között a Szózat első, eredeti vázlatait, ami különleges élmény volt.

A ház tárlatvezetői részletesen meséltek Vörösmarty életéről, gyerekkoráról és arról, hogy milyen hatások formálták költővé.   

A tárlatvezetés után egy rövid szünet következett. Ezután pedig egy beszélgetés volt soron, amelynek témája a Szózat volt. Az interaktív foglalkozás során közösen elemeztük a verset, majd arról beszélgettünk, hogy kinek mit jelent a mű, hogyan is lett ilyen fontos szerepe a magyar nép számára.  

Osztályunk néhány tanulója is vállalt egy-egy korszakot Vörösmarty életpályája ismertetésére. A prezentációkat a Liszt ház teraszán, szép őszi környezetben hallgattuk meg. 

Azt hiszem, sokunknak új megvilágításba került Vörösmarty munkássága, és talán közelebb kerültünk ahhoz, hogy megértsük, miért is fontos a magyar irodalom és történelem ezen része.   

 Összességében a kirándulás bár hosszú volt, mégis érdekes, és különleges élményt jelentett, hogy Vörösmarty otthonában jártunk, és olyan dolgokat láthattunk, amiket a hétköznapi iskolai órákon nem tudtunk volna meg. Még ha néha kicsit fárasztó is volt a sok információ, mégis úgy érzem, hogy sikerült sok hasznos és érdekes dolgot megtudni a költőről és koráról.

                                                                                                                               Tóth Tamara

Képgaléria