Iskolánkban zajlott a Rákóczi-verseny

Rákóczi-verseny

2013/2014.

 

             A 2013/2014-es tanévben indult útjára történelmi vetélkedő sorozatunk. Célunk a középiskolai korosztály (9-11. évfolyam) történelem iránt érdeklődő tanulói számára egy rangos megmérettetés megszervezése.

            A versenysorozat minden évben a magyar történelem egy kiemelkedő eseményét dolgozza fel, sorrendben idén először a Rákóczi-szabadságharc történetével ismerkedhettek meg a versenyzők (következő évi tervünk a magyar történelem egy méltatlanul mellőzött uralkodójáról, Luxemburgi Zsigmondról fog szólni).

            A verseny három fordulóban zajlott, meghirdetésére a tanév elején, szeptemberben került sor.  A jelentkezési határidőig több mint 50 iskola 155 tanulója jelentkezett, nagy örömünkre a határon túlról is, Felvidékről és Erdélyből.

Az első fordulóban teszt, a másodikban teszt és esszé feladatokat kellett a versenyzőknek megoldaniuk (lásd a mellékelt feladatlapokat). A szabályok értelmében az első fordulóból minden versenyző tovább jutott (ezt a feladatsorok eltérő jellege indokolta), a második forduló végén összesítettük a két forduló eredményeit és a 15 legjobb eredményt elért versenyzőt hívtuk be a döntőbe (lásd a mellékelt táblázatokat).

             A döntőben – sajnos – egy tanuló nem tudott részt venni az időközben kialakult súlyos betegsége miatt (természetesen számára és felkészítő tanára számára is készítettünk elismerő oklevelet, illetve adtunk könyvjutalmakat).

            A döntőt megelőző napon a versenyzőknek programot szerveztünk: a Nemzeti Levéltárban szakmai vezetés kíséretében megtekintettük a levéltár várbeli épületét, majd a Lovagteremben eredeti Rákóczi korabeli iratokat vehettünk kézbe, tanulmányozhattuk őket (többek között a brezáni kiáltványt, a Recrudescunt kezdetű manifesztumot, I. Péter orosz cár levelét, titkosírásokat és azok megfejtő clavisait stb.).

A levéltári látogatást az esti Budapest szépségeinek megtekintése, Váci utcai séta és közös pizzázás zárta egy elegáns étteremben.

            A döntőre március 27.-én, Rákóczi fejedelem születésének 338. évfordulóján, az Ady Endre Gimnáziumban került sor.

A zsűri a téma kiváló szakembereiből állt. A zsűri elnöke dr. Tamás Edit, a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeumának igazgatója, dr. Mészáros Kálmán, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum kiváló, elismert kutatója volt.

A délelőtt 10:00 órától kezdődő verseny két kisebb szünettel és egy ebéddel megszakítva 15:30-ig tartott. A nyolc fordulóból álló feladatsor a Rákóczi-szabadságharc, az emigráció történetének mély ismeretét kívánta a versenyzőktől, az ország legjobb gimnáziumainak tanulóit is meggondolkodtatta volna (a zsűri elnöke véleménye szerint).

Nagy örömünkre csak úgy záporoztak a szebbnél szebb válaszok, komoly verseny folyt a pontokért. A versenyzők méltó módon tisztelegtek a vezérlő fejedelem emléke előtt.

             A versenyt a zűri elnökének értékelése zárta, majd következett az eredményhirdetés, a jutalomkönyvek átadása. Támogatóinknak köszönhetően minden versenyzőnek és felkészítő tanárának színvonalas, a történelemhez kapcsolódó jutalmakat tudtunk átadni.

Az eredményhirdetést követően kis állófogadásra került sor, tokaji borkülönlegességek felszolgálásával.

            Beszámolónk végén szeretnék megköszönni valamennyi támogatónk anyagi segítségét! Külön köszönjük a Rákóczi Szövetség és Budapest Ferencváros Önkormányzatának kiemelt anyagi támogatását!

 

A verseny (anyagi) támogatói voltak:

Rákóczi Szövetség

Budapest Ferencváros Önkormányzata

Béres Szőlőbirtok és Pincészet, Erdőbénye

Galambos Pincészet, Abaújszántó

Bodnár Pincészet, Sátoraljaújhely

Dr. Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő

Dr. Kovács Zoltán országgyűlési képviselő

Csík  Istvánné, Ady Endre Gimnázium, Budapest

Horváth Illésné, Ady Endre Gimnázium, Budapest

Bőgel Zsuzsanna, Ady Endre Gimnázium, Budapest

Farkas Zoltán, Ady Endre Gimnázium, Budapest

Támogatóinktól kapott összegeket a következőkre fordítottuk:

-          Könyvjutalmak vásárlása (összesen 60 db könyv került kiosztásra)

-          A döntő napján ebéd a versenyzőknek, felkészítő tanároknak, zsűrinek, segítő tanulóknak

-          Szendvicsek, sütemények, kávé, tea, üdítő biztosítása versenyzőknek, felkészítő tanároknak

-          A zsűri díjazása, virágcsokor

-          A vidékről érkező versenyzők és felkészítő tanáraik elszállásolása

-          Levéltári látogatás díja

-          Esti pizzázás a levéltári látogatás után

-          Állófogadás a Galambos Pincészet boraiból

-          Fénymásolás, oklevelek, feladatlapok nyomtatása

 

« Vissza