ACES Közép-Európai Iskolák Akadémiája Salzburg, 2009. nov. 28 - okt. 2. - Kick-Off Meeting


ACES Közép-Európai Iskolák Akadémiája
Salzburg, 2009. nov. 28 - okt. 2. - Kick-Off Meeting
 (projektre felkészítõ tréning és partnertalálkozó)

 


Az osztrák ERSTE Alapítvány által támogatott ACES Program célja egy közép-európai iskolahálózat létrehozása, és ez által a fiatalok közötti interkulturális párbeszéd segítése. A harmadik alkalommal meghirdetett pályázatra 15 országból (Albánia, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Cseh Köztársaság, Koszovó, Magyarország, Macedónia, Montenegró, Moldávia, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia) jelentkeztek 105 projekttel, amelyből 43 projekt lett kiválasztva. Az sikeres projektekből meghívták a partnerországok egy-egy tanárát egy diákkal,  mintegy 240 főt. Szlovénia és Románia után Magyarországról érkezett a legtöbb résztvevő, összesen  15  tanár + diák, közülük a ketten voltunk résztvevők a Pannónia Általános Iskolával együtt a XIII. kerületből.

Találkozás a partneriskolákkal:
A bukaresti és szófia iskolával beadott projektünk címe a  Diversity and Human Rights”  a (Sokszínűség és Emberi jogok).  A rendezvény elsősorban arra hivatott, hogy a projektvezetők személyesen is megismerkedjenek, és a projekt részleteit megbeszéljék. Így nekünk is sikerült a partnereinkkel tisztázni a projekt következő lépéseit, és pontosítottunk bizonyos programelemeket.

A megbeszélt ütemterv:
1.        Felmérés a tanulóink „sokszínűség”-hez való viszonyáról rajzzal megjelenítve.
2.        Kisebbség, többség, interkulturális hatások –„4 sziget gyakorlat” a 3 iskolában.
3.        Kérdőív kérdéseinek összeállítása az utca emberének „sokszínűség”-ről.
4.        2009. október 30 - november 1. - Partnertalálkozó Szófiában
5.        Aláírásgyűjtés emberjogi kérdés vonatkozásában.
6.        WEB konferencia- Beszélgetés Bukarestből közvetítve.
7.        2009. december 4-6. - Partnertalálkozó Bukarestben.
8.        2009. január 26-29. - Partnertalálkozó Budapesten.
9.        Újszerű, interkulturális tartalmú módszertani elemek alkalmazása tanórán.
10.        A projekt értékelése.
11.         ACES Academy – Szlovákia, 2010. március 23-26. - projekt zárása.



A tréning további programjai:
Az érkezést követő első nap az ismerkedés mellett az ACES program történetét, eredményeit, céljait mutatták be a szervezők.
A második napon egész napos szimulációs játékban vehettünk részt, amiben a közösségben való aktív részvétel modellezését ismerhettük meg.
A harmadik napon különböző műhelyekre lehetett feliratkozni. Egy konfliktus kezelés című műhelyt választottam. Említésre méltó, hogy a műhelyt nagy jó lendülettel, összeszedetten, bámulatosan választékos angol szókinccsel vezette két 16 éves kortárssegítő osztrák lány tanároknak és diákoknak.  A másik műhelyt egy szerb fiatal drámatanár tartotta a „Konfliktuskezelés a fórum színház eszközeivel” címmel.  Ezen a napon kaptak feladatott az iskolák SMS-ben otthon, nálunk a 11. d tanulói. Egy fotót kellett küldeniük egy magukból alkotott állóképpel Salzburgba a projektünk témájáról. A beküldött fotókat másnap reggel levetítették, és fel kerültek az ACES program oldalára. Sajnos iskolánkban az internet nem működött a meghirdetett feladat napján.
Az utolsó napon az egyik salzburgi egyetemen tartott műhelyt és prezentációt az osztrák Ökoiskolai Hálózatról.
Boros Viktória 11. d osztályos tanuló aktívan részt vett az összes tevékenységben, és nagyon szépen teljesített több prezentációban is. Annyira megtetszett Vikinek az ACES  program, hogy a következő tréningre úgynevezett „tutor” -nak, azaz kortárssegítő asszisztensi szerepre is szeretne majd pályázni.
A teljes 5 napra jellemző volt kifogástalan szervezettség, a szakmai felkészültség, amit egy professzionális csapat biztosított a bécsi Interkultural Zentrumtól.

Budapest, 2009. október 13.                                                                        Sallai Zoltán        

 

Képgaléria

« Vissza