NYEK- nagyszerű lehetőség egy furcsa név mögött

Megláttuk, megtetszett, belevágtunk, és még mindig szeretjük!

Az Oktatási Minisztérium Világ-Nyelv programjának keretében a 2004/2005-ös tanévben először élt iskolánk azzal a lehetőséggel, hogy elindítson egy nyelvi előkészítő osztályt (NYEK) német és angol nyelvből. Azóta már a tízedik osztályt indítottuk el 2013 szeptemberében. A nyelvi előkészítő osztályok évről évre jó eredményeket érnek el: a 2011/2012-es tanévben végzett 13. dny osztályunk például 23 angol nyelvű felsőfokú nyelvvizsgával és 4,57 százados érettségi átlaggal fejezte be tanulmányait az Ady Endre Gimnáziumban.

Ebben a programban a tanulók az előkészítő évben magas óraszámban tanulják az idegen nyelveket (11 és 7 óra), majd ezután kezdődik el számukra a négy évfolyamos képzés.

Az iskolában három számítógépes tanterem, 12 aktív tábla és projektor, számos videómagnó, DVD lejátszó, televízió és egyéb felszerelés teszi lehetővé a legmodernebb nyelvoktatási módszerek és programok alkalmazását.

Külföldi csereprogramjainkat elsősorban a nyelvi előkészítő osztály tanulóinak hirdetjük meg. Évek óta jó kapcsolataink vannak egy holland és egy oxfordi iskolával, ahová minden évben várnak minket, és ahonnan mi is fogadunk diákokat. Hasonló kapcsolatokat német és olasz nyelvterületen is sikerült kialakítanunk. Diákjaink rendszeres résztvevői a nemzetközi együttműködésen alapuló Comenius programoknak is.

Már az indulás óta rendkívüli érdeklődést tapasztalunk a szülők és a gyerekek részéről, és ez a jelentkezési lapok számában is tükröződik: ebbe az osztályunkba a legnagyobb a túljelentkezés.

Az eddigi sikerek (előrehozott középszintű, majd középfokú nyelvvizsgával egyenértékű emelt szintű érettségi vizsgák, felsőfokú nyelvvizsgák) újabb lendületet adtak nekünk, tanároknak is. Úgy gondoljuk, az első évben különösen magas óraszámban megvalósuló intenzív nyelvoktatás olyan egyedi lehetőséget biztosít tanárnak és diáknak egyaránt, ami a hagyományos, alacsony óraszám keretében nehezen realizálódik.

A nyelvi osztály tanulói két idegen nyelvet tanulnak magas óraszámban az 5 év alatt. 2014 szeptemberétől az egész osztály középhaladó angolt s emellett német nyelvet tanul. Az angol nyelv óraszáma az első évben heti 11, a második nyelvé 7. Az óraszámok egymást kiegészítve emelkednek, illetve csökkennek a 9-12. évfolyamon, de sosem mennek 10 óra alá, így diákjaink mindkét nyelvből legalább középszintű nyelvtudást szereznek. Az emelt érettségin vagy a piaci nyelvvizsgaközpontokban megszerzett nyelvvizsgáknak köszönhetően tanulóink a felsőoktatási felvételi rendszerben többletpontokat kapnak (jelenleg 28 pont középfokú és 40 pont felsőfokú nyelvvizsgáért).

Elsődleges céljaink között szerepel, hogy a tanulók önálló nyelvhasználóvá váljanak, átérezzék a nyelvtudás felelősségét és szépségét, az idegen kultúrák megismerésének örömét. Szándékosan nem csak nyelvvizsgában határoztuk meg a célt. Ugyanilyen fontos számunkra az is, hogy megláttassuk diákjainkkal: az Európai Unió polgáraként akkor nyílnak ki előttük a sokat emlegetett lehetőségek, ha legalább egy, de még inkább két idegen nyelvet ismernek.

Diószeginé Németh Dorottya

munkaközösség- vezető