A humán tagozat

A humán tagozat

    Az iskolaszerkezetben megjelenő humán tagozat beindításának terve a munkaközösség megbeszélésein körvonalazódott tíz esztendővel ezelőtt. Úgy gondoltuk, hogy az iskolában addig szerveződő nyelvi és természettudományos speciális osztályok sorában helye volna egy emelt szintű humán speciális munkatervű osztálynak is. Ezt egyrészt alátámasztotta az az igény, amellyel akkoriban találkoztunk a 11. évfolyam fakultációs jelentkezéseikor, másrészt az egyre divatosabbá váló jogászképzés, kommunikációs szakok megjelenése (egyetemeken, főiskolákon) ill. tanítványaink felsőoktatási jelentkezése, harmadrészt saját pedagógiai és szakmai elkötelezettségünk.

     Az előkészítő szakaszban a program meghatározására került sor, ezt követően az óraszámok rögzítése történt meg. A fenntartó hozzájárulásával megszületett az a koncepció, amely szerint a négyosztályos gimnázium humán osztályában magasabb óraszámban lehet foglalkozni a történelemmel, a magyar nyelv- és irodalommal. Ezt egészíti ki a 11. évfolyamtól tehetséggondozó foglalkozás (mindkét tárgyból jelentkezhetnek rá a tanulók). Úgy gondoljuk, hogy a 11-12. évfolyamban heti 7 ill. 6 óra lehetőséget biztosít az emelt szintű érettségi vizsga elvárásainak teljesítésére és sikeres letételére. Figyelembe véve az egyetemi jelentkezések rendszerének változását, elképzelésünk mára már szükséges feltétellé vált, hiszen a különféle humán természetű karokra, szakokra könnyebb bejutni emelt szintű érettségi vizsgával mint anélkül. A nagyobb óraszám mindkét tantárgyból és a fakultáció lehetősége megteremtette a magasabb szintű képzés lehetőségét. 

     Ami akkoriban terv volt, mára valóság, a humán osztályokból a továbbtanulásra jelentkezők kétharmadának jelentkezési lapján szerepel a magyar vagy történelem tantárgy, mint felsőoktatási jelentkezési tantárgy.

Az első humán osztály felvételének évében történelem vetélkedőt szerveztünk a nyolcadikosok, leendő tanítványaink körében.  Ez a felkészítő vetélkedősorozat azóta is minden évben megrendezésre kerül.

    Az eltelt évek azt bizonyították, hogy a továbbtanuló nyolcadikosok körében népszerű iskolánk humán tagozata, ezt egyrészt a túljelentkezés, másrészt tehetséges tanulóink iskolai munkája bizonyítja.

   Programunk lényegében két pilléren nyugszik. A hagyományos műveltségelemek megismertetése, rendszerezése áll értékközpontú és élményközpontú irodalom- és történelemtanításunk módszertanának középpontjában (úgy érezzük, hogy ez egyre fontosabb a mai világban), emellett a készség és képességfejlesztés feladatait is magunkra vállaltuk, hiszen az elmúlt évek mérései bizonyították, hogy a kommunikációs képességek, szövegértés, szövegalkotás korszerű metodikával történő tanítása elengedhetetlen feltétele az európai szellemű oktatásnak. Ennek szolgálatában számos új módszert próbáltunk ki (IKT eszközök alkalmazása, projektmódszer, részt vettünk a HEFOP és TÁMOP pályázatokon).

   A humán osztályokat tanító tanárok az elmúlt években megjelent modern tartalomfejlesztési oktatási anyagokat készítő pályázatokon is aktívan dolgoztak, és azokat alkalmazzák is tanítási gyakorlatukban, honlapjaikon közzéteszik órai vázlataikat, feladatokat. Ez az innovatív szemlélet alapvetően meghatározza munkaközösségünk tagjainak képességeit és a munkához való viszonyát. Iskolánk számítógépes parkjának és multimédiás termeinek segítségével tanulóink a Sulinet Digitális Tudásbázis magyar és történelem tananyagainak és oktatási segédanyagainak használóivá válnak. Az informatikai és kommunikációs eszközök használata azonban nem korlátozódik csupán a tanórákra, a tanórán kívüli készülés és ismeretszerzés szolgálatába is állítható. Az eszközök segítségével megújult oktatási lehetőségek sorába tartozik a projekt módszer alkalmazása is. Ennek eredményeként 2005 óta számos országba szerveződött tanulmányi kirándulás: Hellász-projekt (Görögország), két Reneszánsz-túra (Velence-Firenze-Róma), Impresszionizmus-Szimbolizmus-projekt (Párizs), Shakespeare-projekt (Stratford-London), Barokk-projekt (Madrid). Az Értől az Óceánig program keretében ellátogattunk Érmindszentre és Párizsban is töltöttünk 5 napot, ahol az irodalmi szempontból nevezetes helyszíneket kerestünk fel, természetesen iskolánk névadójának, Ady Endrének a párizsi hoteljében is jártunk. A projektek eredményeként több PowerPoint bemutató és két (a Magyar Televízióban bemutatásra került) dokumentumfilm is készült.

     Számos iskolai és iskolán kívüli programon, vetélkedőn vehetnek részt tanulóink. Irodalomból Olvasói verseny, szavalóverseny, költői verseny kínál lehetőséget. Az iskolában működik színjátszó kör. Az Ady Endre Gimnázium tanulóiból szervezett Carpe Diem színtársulat a Dzsungel könyve című művet adta elő, az Ady Teátrum pedig a Pygmalion című előadással aratott sikert 2014-ben.

    Történelemből az általános iskolásoknak meghirdetett vetélkedővel már bizonyára találkoztak, emellett országos középiskolai történelem vetélkedő és a túraszakkör határon túli magyar területekre tett látogatásai segítik a történelem széles látókörűségének kialakulását.

     Az elmúlt években több iskolán kívüli vetélkedőn, pályázaton vettek rész tanulóink, ezek közük az „Így írtok ti” szépirodalmi vetélkedőn sok első és különdíjat nyertek diákjaink. Önálló verseskötettel három tanítványunk büszkélkedhet. A szavalóversenyek közül a József Attila és Radnóti versenyeken szereztek első és második helyet tanulóink. A Raoul Wallenberg vetélkedőn budapesti 4. helyezést szerzett csapatunk 2012-ben. Részt veszünk több év óta a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál Irodalom Jelmezben című vetélkedőjén, ahol több első, két második és egy harmadik helyezést értek el diákjaink, valamint az Olvasás Éjszakája rendezvénysorozaton. 

    A humán tagozat diákjai több szakmai konferencián is részt vettek. A József Attila Eszmélet című verséről szóló konferencián Balaonszárszón és Balatonföldváron diákjaink „Élményképek az Eszméletben” címmel nagysikerű előadást tartottak, amelynek szöveganyaga a konferencia tanulmánykötetében jelent meg és közölte az Irodalomismeret című folyóirat is.

     Történelemből a Horváth Mihály Történelemversenyen az elmúlt években döntőbe jutottak diákjaink, 2009-ben negyedik helyezést értek el. Ehhez kapcsolódott egy felkészítő tábor. A 2011-12-es tanévben a Horváth Mihály Történelemversenyen Puskás Levente 4. helyezést ért el.

    Az elmúlt évben végzett humán tagozatos osztály tanulói az emelt szintű érettségin magas százalékkal kaptak jeles eredményt, a felvételizők mindegyike bekerült választott egyetemére.  

    Úgy gondoljuk, hogy az elkövetkezendő években a humán műveltségterület felértékelődik, éppen ezért szívesen látunk minden olyan diákot iskolánkban, aki ennek szellemében él és dolgozik.

                                                                                                                                  Diószegi Endre
                                                                                                                               magyar-történelem szakos tanár

 

« Vissza