6 évfolyamos szóbeli felvételi 2015

6 évfolyamos szóbeli felvételi

A szóbeli vizsgára a felvételizőnek magával kell hoznia iskolai füzeteit (magyar, matematika, angol/német) és ellenőrző könyvét vagy egy kivonatot az e-naplóból.

A szóbeli vizsga 60 perces csoportos foglalkozás, melynek során a felvételiző diákok koruknak megfelelő általános műveltségét, tájékozottságát, logikai képességét, kommunikatív és szociális kompetenciáit mérjük fel. A 12-16 fős vizsgacsoportokban a felvételizők egyénileg és 3-4 fős csoportokban tevékenykedve oldják meg a felvételi játékos feladatait. A csoportok tevékenységét 3-4 tanár kíséri figyelemmel, akik a foglalkozás után megfigyeléseiket összevetve alakítják ki a diák pontszámát.

A vizsga célja a diákok megismerése, a 6 évfolyamos képzésre való alkalmasságuk (megfelelő alapismeretek, elégséges motiváció, elvárható eligazodás az őket körülvevő világban, pozitív hozzáállás, együttműködés stb.) megállapítása.

A vizsgán szerezhető 50 pont a következő részpontszámokból tevődik össze:

Bemutatott füzetek, a vizsgán tanúsított magaviselet, alkalomhoz illő megjelenés

10 pont

A vizsgázó egyéni feladatmegoldásai

20 pont

A vizsgázó viselkedése, szerepvállalása a csoportban

20 pont

Az értékelés az alábbi teljesítménytartományokban történik[1]

10 - 8 pont

7 - 4 pont

3 - 0 pont

• A vizsgázó bekért füzeteit magával hozta és a bizottság kérésére bemutatta.
  • Füzetei alapvetően rendezettek, áttekinthetőek, a diák tanuláshoz való pozitív hozzáállásáról tanúskodnak.
  • A vizsga lebonyolítása során együttműködő volt, magatartásával elősegítette a vizsga rendezett, zökkenőmentes lebonyolítását.

• A vizsgázó a bekért füzeteket nem hozta magával.
  • Füzeteit elhozta ugyan, de azok rendezetlenek, áttekinthetetlenek, jegyzetei láthatólag hiányosak.
  • A vizsga során nem mindig volt együttműködő, passzivitással, esetleg kisebb rendbontással akadályozta a vizsga gördülékeny lebonyolítását.

• A vizsgázó a bekért füzeteket nem bocsátotta a vizsgáztatók rendelkezésére.
  • Bemutatott füzeteinek tartalma és állapota a tanuláshoz való negatív hozzáállásról tanúskodik.
  • Viselkedésével kifejezetten hátráltatta a vizsga lebonyolítását.

A vizsgázó egyéni feladatmegoldásai

20 -15 pont

14 - 8 pont

7 - 0 pont

• A vizsgázó az életkorának megfelelő általános műveltségről, tájékozottságról ad számot.
  • Önálló feladatmegoldásai gondolatgazdagságról, találékonyságról árulkodnak.
  • Írásbeliséget igénylő feladatmegoldásainak helyesírása elfogadható.
  • Szóbeli megnyilatkozásai koherensek, informatívak, szókincsük a helyzetnek és a vizsgázó életkorának megfelelő.
  • Az instrukciókat pontosan megérti.

• A vizsgázó önállóan megoldott feladataiból kitűnnek tájékozottságának, műveltségének kisebb hiányosságai.
  • Megoldásai kevésbé egyéniek, gondolatgazdagok, esetenként sablonosak.
  • Írásbeliséget igénylő feladatmegoldásainak helyesírása hiányosságokat árul el.
  • Szóbeli megnyilatkozásai kevésbé informatívak és/vagy a helyzethez nem illő szókincset használ.
  • Az instrukciókat nem minden esetben érti pontosan, kétely esetén kulturáltan kérdez.

• A feladatmegoldás során a vizsgázó komoly hiányosságaira derül fény.
  • Megoldásai sablonosak, ismétlő jellegűek.
  • Írásbeliséget igénylő feladatmegoldásainak helyesírása elfogadhatatlan (több durva és/vagy súlyos hibát vét).
  • Szóbeli megnyilatkozásai kevéssé informatívak, szókincse, fogalmazásmódja nem felel meg a helyzetnek.
  • Az instrukciókat nem érti, kétely esetén nem kér segítséget, esetleg csalással próbálkozik.

[1] Az adott tartományon belüli pontszámot a vizsgáztató tanárok az adott vizsgacsoport összetételét figyelembe véve saját hatáskörükben mérlegelik.