4 és 5 évfolyamos szóbeli felvételi 2015

4 és 5 évfolyamos szóbeli felvételi

Kérjük, hogy a tanuló hozza magával ellenőrző könyvét vagy egy kivonatot az e-naplóból, az általános iskolai füzeteit, esetleges vizsgaeredményeiről szóló tanúsítványait, versenyeken szerzett okleveleit. Ezek a dokumentumok segítenek abban, hogy a felvételizőkről mind teljesebb képet kapjunk.

A felvételiző a témakör(ök) kihúzása után lehetőséget kap a témával kapcsolatos gondolatainak önálló kifejtésére, 8-10 mondatban elmondhatja a tanultakat, ismereteit, véleményét. Esetenként a felvételiztető tanár kérdés és/vagy feladat formájában fordul a felvételizőhöz, aki azonnal válaszol.

Szóbeli felvételi vizsga pontozása:

Minden tanuló – a jelentkezésének megfelelően – többféle szóbeli pontszámot kaphat. A pontszámot, ami maximum 50 pont lehet, a felvételiztető bizottság tagjai együtt határozzák meg.

50 - 40 pont

39 - 16 pont

15 - 0 pont

• A tanuló a feltett kérdéseket/feladatokat jól megérti.
  •  A kérdéseket/feladatokat nem minden esetben érti pontosan, kétely esetén kulturáltan kérdez.
  •  A kérdéseket/feladatokat többször nem érti.

• A vizsgázó az évfolyamának megfelelő szinten ad számot tárgyi tudásáról.
    Az adott témában tájékozott, szakszerű.

• Tárgyi tudásában hiányosságok, bizonytalanságok mutatkoznak.

• Tárgyi tudása komoly hiányosságokat mutat.
  • Feleletének logikus gondolatmenete, felépítettsége van. Képes összefüggések meglátására, megfogalmazására.
  • Feleletének gondolatmenete nem logikus, kevésbé következetes.
  • Feleletének gondolatmenete nem logikus, ellentmondásos, szaggatott.

Kommunikációs készsége nem               megfelelő.
  • Megnyilatkozásait a témának megfelelő (szak)szókincs, pontos nyelvhasználat jellemzi, felelete informatív, koherens.
  •  Megnyilatkozásai kevésbé informatívak, előfordulnak nyelvhelyességi, szóhasználati hibák.
  •  Megnyilatkozásai kevéssé informatívak, feleletében sok nyelvi és szóhasználati hiba fordul elő.

Témakörök a humán emelt óraszámú csoportba jelentkező tanulók számára

Témakörök magyar irodalomból:

• Petőfi Sándor
  • Arany János
  • Ady Endre
  • A Nyugat folyóirat (Babits Mihály vagy Juhász Gyula vagy Kosztolányi Dezső vagy Tóth Árpád)
  • A mai kulturális élet (könyv / színház / múzeum / mozi / tévé / internet)
    • Kedvenc olvasmány

Témakörök magyar nyelvből:

• A kommunikáció
  • A szófajok
  • A mondatrészek
  • A mondatok szerkezete
    • Közmondások, szólások

Témakörök történelemből:

• Az ókori történelem egy jelentős személyiségének tevékenysége ( pl. Nagy Sándor, Julius Caesar, Augustus vagy bármelyik szabadon választott jelentős személyiség)
  •  Szent István király és a magyar államalapítás
  • Egy magyar uralkodó portréja (pl. IV. Béla, Károly Róbert, Hunyadi Mátyás, Mária Terézia vagy bármelyik másik szabadon választott uralkodó)
  • A nagy földrajzi felfedezések
  •  Egy jelentős személyiség tevékenysége a magyar reformkorból (Széchenyi István vagy Kossuth Lajos)
  •  Az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc főbb eseményei
  • A II. világháború néhány jelentősebb állomása szabad választás szerint (pl. a háború kitörésének körülményei vagy Magyarország a háborúban vagy jelentős ütközetek vagy politikusok és hadvezérek a háborúban stb.)
  •  A magyar kultúra nagy alakjai (pl. Munkácsy Mihály, Liszt Ferenc, Erkel Ferenc, Szentgyörgyi Albert, Bartók Béla stb.)
  • Kedvenc történelmi korszak vagy személyiség jellemzése

A vizsgázótól elvárjuk, hogy a húzott témáról 8-10 mondatot önállóan beszéljen és / vagy a vizsgáztató tanárral a megadott témáról beszélgessen.

Témakörök a nyelvi előkészítő osztályba jelentkező tanulók számára (angol)

A szóbeli felvételi vizsga részeként a tanulók a következő feladatokat oldják meg.

1. Kötetlen beszélgetés az előre megadott témakörök alapján. A vizsgázó egy témakört húz ki. (5 perc)
  1. Monologikus beszéd képi stimulus alapján. A vizsgázó önállóan beszél a képről. A vizsgáztató tanár kérdéseket tesz fel a képpel kapcsolatban. (5 perc)

Témakörök:

• My family
  • My school
  • Hobbies, free time activities
  • Television, computer, mobile phone
  • My weekends and my weekdays
  • My best holiday
  • My best friend, friends
  • Sports
  • Weather and clothing
  • Shopping

Témakörök a biológia emelt óraszámú csoportba jelentkező tanulók számára

A biológia szóbeli felvételi vizsgán a tanulók két témakörből adnak számot tudásukról.

1. Az emberi szervezet (a bőr, mozgás, emésztés, légzés, keringés szervrendszerei)
  2. A növények, állatok és gombák főbb csoportjainak jellemzése

Mindkét témakörből egy-egy tételt húznak a vizsgázók. A tételek ábrát, illusztrációt tartalmazhatnak.

Kérjük, hogy a vizsgára jelentkezők hozzák magukkal 8. osztályos biológia füzetüket.

Témakörök az általános tantervű képzésre jelentkező tanulók számára

• Ünnepek (pl. március 15., október 23., karácsony)
  • Példaképek (pl. irodalmi és/vagy történelmi alakok, szülők, médiaszemélyiségek, sportolók)
  • Kedvenc olvasmány