ACES projekttalálkozó Budapesten 2013. január 28-31.

Január 28.-án az osztály nagy izgalommal várta a cserediákok érkezését Koszovóból és Ausztriából. Akik osztrákokat fogadtak, azok kimentek a pályaudvarra fogadni őket, aki pedig koszovóit fogadott, az az iskolában várt rájuk. Miután megérkeztek a koszovói vendégek, bemutatkoztunk egymásnak. Az én cserediákom neve Dona volt, aki már azonnal nagyon rokonszenves lett számomra.

Következő nap az igazgatónő köszöntötte a vendégeket, és utána körbevezettük őket az iskolában. A szünetekben pedig az volt a feladatunk, hogy minél több barátunknak és évfolyamtársunknak bemutassuk a cserediákokat.

A nap folyamán próbáltunk egy táncot (ACES dance). Az egyik ebédszünetben a koszovói csoport mutatkozott be az iskolánknak és tett fel különböző kérdéseket az országukról. Délután várost nézni mentünk, meglátogattuk a főbb látványosságokat, mint például a Hősök terét, a Vörösmarty teret és a Lánchidat. Mindenki nagyon élvezte a városnézést, a nagy hideg ellenére is.

A harmadik nap Szonjával (Ausztriából) volt egy "workshop"-unk. Ezen a programon az volt a feladatunk, hogy írjunk egy rapet Budapestről, Magyarországról. Szerintem ez egy nagyon kreatív és vicces feladat volt. A délután folyamán ellátogattunk a kerületi tv csatornához, ahol három magyar diák különböző kérdéseket tett fel a cserediákoknak a programról és az országukról. A nap utolsó programja a nemzetközi este volt a magyar szülőkkel és az egész osztállyal együtt. Ezen az estén lehetőségünk volt jobban megismerkedni a koszovói és ausztriai kultúrával is. Mindkettő nagyon érdekesnek bizonyult, a szereplések után még megkóstolhattuk az országok jellegzetes nemzeti ételeit is, amelyek nagyon ízletesek voltak.

Utolsó nap reggel részt vettünk egy angol órán is Mrs. Taylorral (Magyarországról) és a magyar találmányokról beszélgettünk.

Végül szomorúan vettük tudomásul, hogy itt az ideje, hogy elköszönjünk a vendégeinktől.

Mindenki szerint nagyon jó hangulatban telt a vendégekkel töltött néhány nap. Rengeteg szép emlékkel lettünk gazdagabbak és a nyelvtanulás szempontjából is nagyon hasznos volt az eltöltött idő. Örülök, hogy részt vehettem a programon.

Domokos Anna

Főzés otthon:

Január 28-án 3 magyar (ezek voltunk mi), 2 osztrák és egy koszovói fiú magyaros vacsorát főztek. Először csirkét sütöttünk és megfőztük a nokedlit. Amíg vártunk, hogy ezek elkészüljenek, sokat nevettünk és jól éreztük magunkat. Amikor elkészült, megvacsoráztunk és visszamentünk a konyhába, megcsinálni a sütit. Leveles tésztát csináltunk magyar szilvalekvárral. Mindenki jól érezte magát. Az ételek jók voltak. Az estének sajnos hamar vége lett.

Pajcsics Előd

Workshopok:

Az iskolában kedden egy osztályteremben találkoztunk. Játszottuk pár érdekes játékot, például: székeken ültünk egy nagy körben és egy ember állt. Annak az egy embernek az volt a feladata, hogy leüljön, de az ülőknek ezt meg kellett akadályozni folyamatos mozgással. Lerajzoltuk egymást, plakátokat csináltunk Ausztriáról, Koszovóról és Magyarországról. Azután szöveget írtunk egy RAP számhoz.

Czipóth Réka

Városnézés:

A magyarországi program 2. napján szerettük volna megmutatni a vendégeinknek a fővárosunkat, Budapestet és város történelmi emlékművei közül néhányat.

Elsőként a Hősök terére mentünk, ahol megtekintettük a hét vezér szobrát és nagy királyaink emlékműveit. Innen a földalatti vasúttal mentünk az Operához. Vicces volt látni, hogy hozzánk hasonló korú gyerekek nem ismerik a metrót és a nagyvárosi életet. Még mozgólépcsőn sem utaztak azelőtt soha, folyton attól féltek, hogy leesnek, ezért minden alkalommal óvatosan léptek rá!

Ezután a Vörösmarty térig utaztunk majd gyalog mentünk ki a Duna Korzóhoz. Ők is gyönyörűnek találták a Budai Várat és a Lánchidat. Szó szerint azt mondták, nekik ez egy csoda és igazán örültek, hogy részesei ennek az élménynek.

A délután folyamán a koszovói lányok kérésére elmentünk a Westend Plázába-korábban még nem jártak ilyen nagy üzletházban és nem tudtak betelni a látvánnyal! Azok iránt a boltok iránt érdeklődtek leginkább, ahol ékszereket és apró emléktárgyakat vásárolhattak maguknak a magyarországi utazás emlékére.

Fáradtan értünk haza, de kellemes napot tudhattunk magunk mögött!

Nemes Dorottya

ACES dance:

A mi feladatunk ebben a csereprogramban, az ACES tánc betanítása volt az ausztriaiaknak és a koszovóinak. Még a megérkezésük előtt megtanultuk a táncot és elpróbáltuk, hogy mire jönnek, minden rendben legyen. Így aztán mikor eljött a pillanat, mi betanítottuk nekik, és a végén már mindenki együtt táncolt. A közös táncolást fel is vettük kamerával, így az emlék örök. :D

Lékai Fanni

A TV13-nál    http://www.media13.hu/film130208%20tv13.html

Múlt szerdán elmentünk a kerületi televízióhoz, a TV13-hoz. Megkérdeztünk néhány koszovói és osztrák gyereket az országukról, és a használt médiájukról. Szerencsére kipróbálhattam a TV kameráját, és segítettem az ottani embereknek leforgatni a napi gyerek híreket. Nagyon élveztem, és mindezek után egy csodálatos időt töltöttünk együtt.

Bencsik Péter