Gimnáziumunk diákjai a Kutatók éjszakáján (2014. szeptember 26.)

Gimnáziumunk diákjai a Kutatók éjszakáján (2014. szeptember 26.)

 

A 11.c osztály (21 fővel) a MTA Természettudományi Kutatóközpontjában járt

Négy előadáson vettünk részt:

-  A természet mikrovilága - Nagyon magas szintű előadás volt (szerves kémia, biokémia)

- Utazás a Vörös Bolygóra. Hogyan segítik a pszichológusok a tervezett Mars-utazást? - Ez nagyon érdekes volt. Megtudtuk, hogy Mars-500 címmel magyar kutatók részvételével is zajlott már egy kísérlet. 500 napra izoláltak egy 6 fős legénységet Moszkvában, olyan körülmények között, mintha egy Mars.utazáson vettek volna részt. Extrém körülmények, kapcsolattartás csak az irányítóközponttal, izolálva, szűk helyen, séta csak szkafanderben, stb, Vizsgálták a pszichés reakciókat. Ilyen kísérlet az Antarktiszon is lesz, ill. sivatagban volt már.

- Fény az éjszakában, sakk az oktatásban. - Ez is érdekes volt. A fiatal generációt érő hatások miatt hogy változik az ismeretfeldolgozás módja, miért nehéz az iskola, hogyan lehet pl. a sakk segítségével segíteni...

- Fény a lombikban. Mire használjuk a fényt a szerves kémiában? - Az előadás itt is túl magas szintű volt, de pár érdekes kísérlet színesítette mégis. Kemilumineszcencia volt a középpontban, világító folyadékok előállítását láthattuk.

Kunné Szilágyi Andrea

 

A BME-n voltam 12 diákkal (8 fő 9.c, 4 fő 10.c).

 Az első egy filozófus által tartott, kissé elvont, de végül is érdekes előadás volt. Tanulsága: az okos telefon, az internet csak információkat, adatokat szolgáltat. Akkor hasznos, ha van tudás, ami mellé-mögé odatesszük az infókat.

A második érdekes előadáson kémiai kísérleteket láthattunk az 500 fős előadóban,  ami tömve volt fiatalokkal. Élvezték, de ezek közül mi is megcsinálunk sokat, csak az év során szétszórva.

A harmadik helyszínen kipróbálhatták az egyetemisták által kifejlesztett 3 kerekű elektromos „járgányt”, mehettek vele egy kört a Közlekedésgépészeti Kar körül.

6-9-ig tartott a program, jó hangulatban.

Herczig Ferencné

 

12.d (23 fő)

Corvinus Egyetem, Budai Campus

Három programon vettünk részt: A quechua indiánok hideg főzési szokásai, Jégbe zárt labor, a Nagyi konyhatitkai.

A szervezéssel mindig gond van, most pl. nem mérték fel a várható érdeklődést, ezért sokat kellett várni a bejutásra, egy szűk folyosón nyomorogtunk még két másik osztállyal, de hallottam, hogy máshol ezt rugalmasabban megoldották.

A programok egyébként érdekesek voltak, elsősorban élelmiszertechnológiai kémiai, biológiai témákat érintettek az interaktív előadások.

Diószeginé Németh Dorottya

 

9. a  teljes osztály 

ELTE  

Fizikai Intézetinteraktív fizikai kísérletek

Megnyerte a diákok tetszését, szívesen bevonódtak és végeztek kísérleteket.

Folyékony nitrogénes kísérletek, rakéták, szupravezetés, Foucault-inga, nem-newtoni folyadék, óriás szappanbuborék, Thomson-ágyú és sok más nagy durranás!
A kísérletek párhuzamosan, több standnál zajlottak. A látogatóknak lehetősége volt végigjárni a termet, egyes kísérleteket akár maguk is elvégezhettek!
Mert itt a fizika szórakoztat!

Kémiai Intézet: A makrancos hölgy

Nem igazán tetszett a diákoknak. A 2014-es Észbontó-Észbontogató Éjszakán a bemutatott jelenségekkel William Shakespeare születésének 450. évfordulójáról is megemlékeztek. Felvázolták, hogy mi mindent tudtak és nem tudtak ebben a korban. Shakespeare több művében a társkeresés, párválasztás körül forog a cselekmény. Mivel ez a „jelenség” - az atomok, sőt az elektronok szintjén - a kémiától sem idegen, néhány (pici) jelenetet megpróbálunk „az elektronok színpadára” alkalmazni. 

 

Törökné Karakas Marianna

 

A 10 c osztályt vittük, 18 fő volt jelen. Először egy retró játékboltban voltunk a Teréz körúton, itt rövid előadás volt, majd egy régi mini gőzhajót próbáltunk ki, a gyerekek versenyezhettek velük, az első nyert egy kishajót.

Végül egy érdekes fizikai kísérletet is bemutattak, ahogy a külső légnyomás összeroppant egy üres sörös dobozt.

Ezután átsétáltunk Budára szép volt a kilátás a Margit-hídról.

Budán az OMSZ-ben  (Országos Meteorológiai Szolgálat) egy előadást hallgattunk, ill. néztünk meg a nagyvárosok hőhatásáról (miért nem hűlnek le a kánikulai éjszakákon, és ez is hogy befolyásolja a klímaváltozást.)

Magyar Tamás és Hári Zoltán

 

9.b biológia tagozat (16 fő)

Magyar Természettudományi Múzeum

A Kupola csarnokban megismerkedtünk a meteoritok fajtáival. Kézbe vehettünk és nagyítóval vizsgálhattunk különféle földi kőzeteket. Még a darabok fajsúlyát is sikerült kiszámítani.

Megnézhettük, hogy a szakember hogyan bont ki egy útépítéskor előkerült, mentett mamutleletet a gipszpólyából. Megfoghattunk mamutállkapcsot és csontokat. Sok kérdésünkre türelmesen válaszolt a paleontológus.

Ezután a Múzeum állandó kiállítását fedeztük fel feladatlapok segítségével. Ez saját kutatómunka volt a Kutatók éjszakáján.

Frekot Erika

Képgaléria

« Vissza