Részt vettünk a Varga Tamás Módszertani Napok Konferencián

A Bolyai János Matematikai Társulat és az ELTE TTK Matematikatanítási és Módszertani Központ szervezésében került megrendezésre 2014. november 7-én és 8-án a Varga Tamás Módszertani Napok Konferencia. Szombaton, a második napon az egyik szekció Játéktól a kutatásig címmel diák és tanár programokat kínált abból az apropóból, hogy idén rendezték meg 25. alkalommal a Zrínyi Matematika versenyt. Kistelekiné Csiki Erika tanárnő vezetésével néhány diáktársammal én is részt vettem ezen a programon.

945-kor találkoztunk a tanárnővel, majd átsétáltunk a rendezvénynek helyszínt adó ELTE TTK Déli épületéhez, ahol hamar megtaláltuk a termünket. Köszöntöttek mindnyájunkat, majd Székely Péter tanár úr nem kis meglepetésemre egy zacskó babot vett elő és arra kért minket, hogy párokba rendeződjünk. Páronként kaptunk 21 babot, ezeket kellett egymás mellé rakni. A játékszabály szerint 1-et vagy 2-őt lehetett elvenni. A játék során próbáltunk szabályt, azaz egy nyerési stratégiát felállítani. Táblánál is eljátszották páran, ügyes technikákkal. Megállapítottuk, hogy bűvös 6-os a 3-mal való oszthatóság és az udvariasság a nyitja, persze a megfelelő számoknál.

A következő körökben változtattak a játékszabályokon: prímszámoknak és hatványaiknak megfelelő darabszámú babot lehetett egyszerre elvenni, majd egy újabb szabály szerint 1-től 5-ig bármennyi számú babot elvehettünk. Nagyon jól szórakoztunk. Néhány perc szünet után részt vettünk egy Zrínyi mini versenyen. A feladatok megoldására 45 perc állt rendelkezésre. Amíg megoldásainkat javították, egy előadást hallgathattunk meg a Zrínyi verseny történetéről, a kezdetekről, és a diákok típushibáiról. Három kategóriában hirdettek eredményt: általános iskolások, gimnazisták és tanárok.  A nyertesek könyvjutalomban részesültek. Nagyon büszkék voltunk tanárnőnkre, hisz ő is a nyertesek között állt. J

A program zárásaként a Zrínyi verseny 25. évét tortával ünnepeltük meg, a szervezők pedig megköszönték, hogy részt vettünk a programon.

Bíró Beáta

11. b osztályos tanuló