Januári denevérmentés az Adyban

Szokatlan időpontban, januárban vették észre a tanulók, hogy az iskola ebédlőjében, a mennyezeti lámpa rácsán függeszkedik egy denevér. Ez a példány is a törpedenevér fajba tartozott, amikből egy kolónia lakik az épület teteje alatt. Júniusban gyakran találkozunk velük, de a január a téli álom időszaka kellene, hogy legyen. A szokatlanul enyhe idő azonban ezt a példányt is felébreszthette.

Sikeresen befogtuk, mert semmilyen ellenállást nem tanúsított. Egy dobozban várta, amíg el tudtuk vinni a Fővárosi Állatkertbe, ahol a mentőállomáson minden védett faj befogadnak. Itt megvizsgálták és sértetlennek találták. Ezért komoly esély van rá, hogy fogságban ugyan, de szépen megéli a tavaszt, amikor szabadon fogják engedni.

Miért nem tanácsos most elengedni? Azért, mert az alvás utáni felfűtéshez a denevérek egy speciális zsírszövetet használnak, mai valószínűleg nem lenne elég arra, hogy újbóli elalvás után ismét felfűtse az állatot. Ezért kell etetni és ébren tartani tavaszig.

Sok szerencsét kis denevér!

Frekot Erika biológia szakos tanár