Beszámolók a PÉNZ7 programról (2017. március)

Iskolánkban idén tavasszal a következő osztályok vettek részt a pénzügyi ismeretek bővítését szolgáló programban:

9.d: 3 óra

9.a: 2 óra

10.a: 2 óra

12.d: 2 óra

 

Az órák egyikét minden osztályban banki önkéntes szakember tartotta, a többit iskolánk tanára, Feketéné Tóth Márta. Köszönet a szervezésért és a lebonyolításért!

 

A témákról és módszerekről leginkább az érintett diákok beszámolóiból kaphatunk hiteles képet:

 

Pléli Csanád 9.D írása:                                                                                

 

Bankok? Hitelek? Kamat? A pénzügyi világ előttünk álló rejtelmei…

Az európai Pénz7 elnevezésű kezdeményezés keretein belül osztályunk is lehetőséget kapott arra, hogy részt vegyen egy háromórás foglalkozáson, amelyen elsajátítja a pénzügyi világ alapjait.

Az első két órában Feketéné Tóth Márta, iskolánk matematika tanára tartott nekünk egy játékos bevezetést a gazdasági életbe. A foglalkozás elején kérdőívvel tesztelhettük pénzügyi jártasságunkat, mely már önmagában rengeteg újdonságot jelentett sokunk számára.

A későbbiekben megismerkedhettünk egy vállalkozás elindításának nehézségeivel. Egy ügyességet és szerencsét is igénylő játékot játszottunk, ahol egy céltáblára kellett a „befektetésünket” dobálni, azt remélve, hogy az minél közelebb esik a tábla közepéhez, és ezzel megsokszorozza a befektetett pénzünk értékét. Ez a szemléletes példa kiválóan megmutatta, hogy nem minden próbálkozás sikeres, sőt a legtöbb zsákutcába fut, egy rossz befektetéssel könnyen nehéz helyzetbe kerülhetünk. Ha viszont jól, megfontoltan cselekszünk, akkor nagy profitra tehetünk szert.

Egy másik feladatban azzal szembesültünk, hogy olykor nehéz döntéseket kell meghoznunk, szem előtt tartva azt, hogy a következményeket hosszú távon kell viselnünk. A feladat így hangzott: a kormány értesített egy kiválasztottat, hogy elutazhat arra a bolygóra, amelyet a túlnépesedés és a készletek kimerülése okozta problémák megoldására szemeltek ki, és meg kell vizsgálnia, hogy alkalmas-e az az emberek számára. Döntenünk kellett, hogy elutazunk-e a 10 perc múlva induló űrhajóval. 30 dolog közül először 16-ot választhattunk ki, amit magunkkal viszünk, majd a 16-ból is törölnünk kellett 8-at a résztvevők nagy létszáma miatt, végül összesen 4 dologra szűkült a kör. Nagyon nehéz volt meghatározni azt, amit a felsoroltak közül a legfontosabbaknak tartunk.  Mi arra gondoltunk, hogy ivóvíz, termőföld, vetőmag, gyógyszerek okvetlen szükségesek, de ez utóbbi rossz választásnak bizonyult, kiscsirkék, ill. tehenek sokkal hasznosabbak lehetnek egy ilyen út során.

A harmadik órában megismerkedtünk a Magyar Nemzeti Bank egyik munkatársával, aki részletesen beszélt a gazdasági életet befolyásoló legfőbb szereplőkről és a közöttük lévő kapcsolatokról. Érdekes volt egy, a hitelintézetek világában dolgozó szakembertől megtudni, mivel is foglalkoznak ezek a szervezetek és milyen fontos szerepük van az emberek és a vállalkozások életében.

Sok kérdésünkre kaptunk választ a három óra során, de a mindennapi életben újabb és újabb kérdések vetődnek fel részünkről a pénzügy világával kapcsolatban. Kíváncsian várjuk a jövő évi Pénz7-et!

 

 

Bezdai Virginia Vivien 9.a írása:

 

2017.március 09-én az egyik kereskedelmi bank elnök-vezérigazgatója, Hegedűs Éva látogatta meg az osztályunkat az országos PÉNZ7 keretében. Osztályfőnökünk (Feketéné Tóth Márta) még az óra kezdete előtt kihívott néhányunkat a tanteremből, bemutatott bennünket vendégünknek, aki teljesen egyenrangú félként kezelt minket, kezet fogott velünk, és röviden elbeszélgettünk.
           Az előadó a foglalkozáson beszélt nekünk arról, hogy hogyan alakultak ki a bankok, miért van rájuk szükség, mi a munkájuk, illetve elemezte az innováció alakulását, fontosságát is. Szó esett a pénzügyek intézésénél tanúsított felelős magatartásról is. Megbeszéltük, mennyire fontos az előre gondolkodás, az öngondoskodás is. Ismét szembesülhettünk azzal, hogy milyen jelentős dolog a tanulás, milyen nagy dolgokat lehet elérni általa. A sokunknak új elektronikus bankolást is megismerhettük.
          Nagyon tetszett az óra az egész osztálynak, mert vendégünk mindent a „mi nyelvünkön” mondott el, nem bonyolított túl semmit a számunkra valószínűleg érthetetlen szakkifejezésekkel. Mondandóját általunk is tapasztalható mindennapi esetekkel, tanulmányainkból ismert tényekkel támasztotta alá.

Nagyon tetszett, hogy az elnök-vezérigazgató közvetlen volt velünk, így mi is oldottan beszélgettünk vele. Az óra menetébe minket is bevont, nem pusztán egy előadást hallgattunk végig. Rávezető kérdéseivel segített nekünk megtalálni a válaszokat. Remélem, gimnáziumi éveim alatt lesz még hasonló élményben részem.

Képgaléria

« Vissza