A Tudomány Ünnepe a Magyar Tudományos Akadémián

November 20-án az Ady Endre Gimnáziumból a 10.d egy olyan világba tekinthetett be, amelyre  ritkán van lehetőség. Tudósok osztották meg kutatásaik eredményét velünk, középiskolás diákokkal. Az első előadást, amelynek címe “Kapcsolataink a mobiltelefon és a Facebook korában”, Pléh Csaba, pszichológus, a Kognitív Tudományok Tanszék alapítója, az MTA rendes tagja tartotta.

Charaf Hassan informatikus, egyetemi docens “A közeljövő modelljei” című prezentációjában a mai világban széleskörben elterjedt  internethasználatról és a háztartások többségében használt kütyük  internetes  kapcsolódásáról beszélt. Megmutatta, milyen gyors ütemben fejlődik a technika és milyen gyors az évtizedek alatti fejlődés. Kutatási  területeit is vázolta: képességfejlesztés, méretcsökkentés, amelyhez szorosan kapcsolódik a hatékonyság növelése. Mi a fontos egy készülékben? Ergonómia, megbízhatóság. A legfontosabb kérdést mégis az 5G megjelenése teszi fel. Mikorra várható? Mit hoz magával? Charaf Hassan tanár úr szerint, akár 2022-ben is kiélvezhetjük a valós időben, késleltetés nélküli internet örömeit, habár ez a technika nem a mi örömünket fogja szolgálni, annál inkább az egészségügy szolgálatába szegődik, remélhetőleg életeket mentve. Az előadó emellett hangsúlyozta,  milyen nagy szükség van és lesz  informatikus szakemberekre a mai világban és a közeljövőben, hisz ez a leggyorsabban fejlődő tudomány.

Mindkét témát az előadók közel hozták a középiskolásokhoz,  megértettük  azokat a gondolatokat, statisztikákat, kifejezéseket, amelyekhez előzetes ismeret szükséges az adott tudományágban.

Nem volt ez másképp Pléh Csaba előadásában sem. (Érdekesség, hogy ő volt az ötletgazdája az eseménysorozatnak.) Olyan gondolatokat adott át nekünk, amelyek fontosak az emberi kapcsolatokban.  Például interaktív tömegszavazással reprezentálta a statisztikákat, így nemcsak számokat, hanem kvázi-valós adatokat láthattunk arról, milyen személyes hálózatokkal rendelkezünk mi, tinéndzserek. Ez egyértelműen megkönnyítette a megértést. Megtudhattuk, mi alapján csoportosíthatóak kapcsolataink, és milyen rétegek léteznek, amelyekben valójában kik is kapnak helyet. Külön statisztikát hozott fel Pléh Csaba, annak értelmezésére, mennyire függünk telefonunktól a társas kapcsolatokban. A felmérés célja az volt, hogy lássuk, milyenek a közeli barátaink, mit tudunk róluk, kik jutnak  eszünkbe stb. Ezeket az információkat papírra kellett vetnie a felmérés  alanyainak. Azután megkérték őket, hogy vegyék  elő telefonjaikat, és írják  oda azokat is, akikről megfeledkeztek.  A konklúzió az volt, hogy “Nem vagyunk rabjai eszközeinknek, csupán segítségként használjuk őket.” Ha nem csal emlékezetem, szóról szóra így nyilatkozott Pléh Csaba. Érdemes szem előtt tartani a gondolatot.

Ha bárkinek van lehetősége részt venni egy ilyen rendezvényen, akkor bátran ragadja meg az alkalmat, hisz nem fog csalódni, sem az előadókban, sem az előadásban. Az elsődleges cél: megismerni a körülöttünk lévő világot olyanoktól, akik jártasak benne.

 

Sima Krisztina 10.D

Képgaléria

« Vissza